Politici hledají způsoby, jak uprchlíky motivovat, aby se přestěhovali do méně vytížených regionů ČR: možná budou platit za ubytování

Kraje a resort vnitra chtějí, aby se uprchlíci přesunuli do méně vytížených regionů České republiky. Z tohoto důvodu hledají způsoby, jak motivovat uprchlíky k přestěhování. Teď se diskutuje, aby se například běženci, kteří žijí v české metropoli zdarma v budoucnu částečně platili. Do Prahy se přistěhoval zhruba každý čtvrtý uprchlík v zemi. Informuje o tom web ct24.ceskatelevize.cz.

Někteří uprchlíci jedou do Prahy, protože tam žijí jejich známí nebo příbuzní, kteří by jim mohli pomoci. Lidé se tam chtějí přestěhovat i přesto, že v hlavním městě je hodně lidí a školy a lékaři mají omezené kapacity.

Uprchlíci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nyní je krajské asistenční centrum v Praze zavřené. I tak se ale v hlavním městě stále registruje více běženců než v ostatních regionech země.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) bylo uzavření asistenčního centra jediným správným manažerským řešením. Vysvětlil, že v hlavním městě již nejsou kapacity, proto je nutné, aby vznikly relokační mechanismy.

Zdeněk Hřib / Zdroj: youtube.com

Dle ministra vnitra existuje několik možností. „Co by mohlo fungovat, je nějaký větší spolupodíl na nákladech na bydlení pro lidi, kteří mají garantované bydlení tady v Praze,“ řekl Vít Rakušan (STAN). To by se ale netýkalo regionů, které nejsou tak vytížené.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) řekl, že podle jeho názoru by v budoucnu uprchlíci neměli mít ubytování zcela zdarma.

Jan Grolich / Zdroj: youtube.com

Hejtmani budou o současném problému jednat s vládou v polovině příštího měsíce. Jedním z témat bude provoz asistenčních center. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) uvedl, že jednou z variant je omezení jejich otevírací doby.

Martin Netolický / Zdroj: youtube.com

Podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) budou pokračovat ve stávajícím rytmu, ale budou také hledat cesty, jak tyto centra v budoucnu proplácet.

Ivo Vondrák / Zdroj: youtube.com

Kromě toho resort vnitra pracuje na on-line systému s nabídkou a poptávkou ubytování pro běžence.

PSALI JSME: VÍT RAKUŠAN POD PALBOU KRITIKY: MINISTR UKÁZAL DATUM SOUDU S BABIŠEM A BYL OBVINĚN OPOZICÍ Z VYHROŽOVÁNÍ

PŘIPOMÍNÁME: „JE TO KLASICKÝ ŘEV OPOZICE“: VONDRA UVEDL, ŽE OPOZICE CHCE, ABY RAKUŠAN REZIGNOVAL, BABIŠ SE VŠAK V MINULOSTI DRŽEL PREMIÉRSKÉHO KŘESLA

Share