Kraje a resort vnitra chtějí, aby se uprchlíci přesunuli do méně vytížených regionů České republiky. Z tohoto důvodu hledají způsoby, jak motivovat uprchlíky k přestěhování. Teď se diskutuje, aby se například běženci, kteří žijí v české metropoli zdarma v budoucnu částečně platili. Do Prahy se přistěhoval zhruba každý čtvrtý uprchlík v zemi. Informuje o tom web ct24.ceskatelevize.cz.
Někteří uprchlíci jedou do Prahy, protože tam žijí jejich známí nebo příbuzní, kteří by jim mohli pomoci. Lidé se tam chtějí přestěhovat i přesto, že v hlavním městě je hodně lidí a školy a lékaři mají omezené kapacity.
Nyní je krajské asistenční centrum v Praze zavřené. I tak se ale v hlavním městě stále registruje více běženců než v ostatních regionech země.
Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) bylo uzavření asistenčního centra jediným správným manažerským řešením. Vysvětlil, že v hlavním městě již nejsou kapacity, proto je nutné, aby vznikly relokační mechanismy.
Dle ministra vnitra existuje několik možností. „Co by mohlo fungovat, je nějaký větší spolupodíl na nákladech na bydlení pro lidi, kteří mají garantované bydlení tady v Praze,“ řekl Vít Rakušan (STAN). To by se ale netýkalo regionů, které nejsou tak vytížené.
Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) řekl, že podle jeho názoru by v budoucnu uprchlíci neměli mít ubytování zcela zdarma.
Hejtmani budou o současném problému jednat s vládou v polovině příštího měsíce. Jedním z témat bude provoz asistenčních center. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) uvedl, že jednou z variant je omezení jejich otevírací doby.
Podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) budou pokračovat ve stávajícím rytmu, ale budou také hledat cesty, jak tyto centra v budoucnu proplácet.
Kromě toho resort vnitra pracuje na on-line systému s nabídkou a poptávkou ubytování pro běžence.
PSALI JSME: VÍT RAKUŠAN POD PALBOU KRITIKY: MINISTR UKÁZAL DATUM SOUDU S BABIŠEM A BYL OBVINĚN OPOZICÍ Z VYHROŽOVÁNÍ