Podmínky pro snížení důchodového věku u žen za vychované děti se změní: proč za to může budoucí navýšení důchodů

Od příštího roku začnou platit tzv. výchovné, které předpokládá zvýšení důchodů o 500 Kč za každé vychované dítě. Změny ale přinesou některá zpřísnění podmínek, které snižují ženám důchodový věk. Jedná se o zemřelé děti, výchovu dítěte těsně před penzí a ústavní péči. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Loni politici odhlasovali zvýšení důchodů za vychované děti. Získat 500 Kč za každé dítě bude moci muž nebo žena.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pro získání příspěvku ale musí být splněná alespoň jedná z podmínek. Péče o dítě musí trvat minimálně deset let před dosažením zletilosti. Druhou podmínkou je případ, kdy se péče bude zahájená po dosažení osmiletého věku dítěte. Péče pak musí trvat minimálně 5 let a nesmí být přerušena do zletilosti.

Třetí možnou podmínkou je péče o dítě od jeho narození do věku pěti let, pokud dítě zemře.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podobné podmínky platí také pro ženy, které mohou odcházet do dřívějšího důchodu.

Od roku 2023 ale vyhláška ruší tři pravidla, dle kterých byla výchova dětí uznávaná. Jedná se o případy, kdy žena nemohla o dítě pečovat, když měla zdravotní potíže. Pokud dítě přišlo o život po dosažení věku šesti měsíců a žena o něj pečovala od narození a pokud žena o potomka začala pečovat minimálně tři roky před odchodem do důchodu.

Děti/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Na praxi to bude znamenat, že mnoha ženám nebude kvůli tomu uznáno, že dítě vychovaly. Změny začnou platit v roce 2023.

Resort práce a sociálních věcí také zdůrazňuje, že se důchodový věk mužů a žen sjednocuje a v budoucnu tyto podmínky již nebudou účinné pro dřívější odchod do penze žen.

PSALI JSME: DO ČR BY MĚLA BRZY DORAZIT VAKCÍNA OD FIRMY NOVAVAX: PODLE MINISTRA ZDRAVOTNICTVÍ TUTO OČKOVACÍ LÁTKU OČEKÁVAJÍ LIDÉ, KTEŘÍ NEDŮVĚŘUJÍ VAKCÍNÁM OD PFIZERU A OD MODERNY

PŘIPOMÍNÁME: „ON JE NA MĚ TEĎKA NAŠTVANÝ“: JAK ANDREJ BABIŠ OKOMENTOVAL SVŮJ VZTAH S PREZIDENTEM

Share