Do ČR by měla brzy dorazit vakcína od firmy Novavax: podle ministra zdravotnictví tuto očkovací látku očekávají lidé, kteří nedůvěřují vakcínám od Pfizeru a od Moderny

Koncem února nebo začátkem března by měla být do Česka dodána nová vakcína, kterou vyrábí americká společnost Novavax. Někteří lidé se nechtěli nechat očkovat těmi vakcínami, které už byly schváleny v Česku a čekají na novou vakcínu. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že předregistrace by mohla začít do dvou týdnů. Informuje o tom web Novinky.cz.

„Byl bych rád, aby se začalo očkovat buď koncem února, nebo začátkem března a předregistrace aby byla možná do 14 dnů,“ řekl pro Českou televizi ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Dodal, že podle jeho informací očekávají statisíce lidí novou vakcínu. Podle něj je mezi nimi mnoho lidí z rizikových skupin.

Tato vakcína je proteinová a dvoudávková. Ministr také uvedl, že očkovací látku od firmy Novavax očekávají ti občané, kteří nedůvěřují vakcínám od firem Pfizer a Moderna, které vyrábějí mRNA vakcíny proti covidu.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle místopředsedy sněmovního zdravotního výboru a lékaře Julia Špičáka je podobný odhad spíš přehnaný. Nemyslí si, že by se díky jedné vakcíně situace výrazně zlepšila.

Česko by mělo v prvním čtvrtletí dostat od společnosti Novavax 371 000 dávek vakcíny. Možná tato očkovací látka bude i v ordinacích praktickýchlékařů.

Julius Špičák / Zdroj: youtube.com

Dle dřívějších informací se jedna ze složek této vakcíny vyrábí v České republice nedaleko metropole, další složka se vyrábí ve Švédsku. Výroba samotné vakcíny prý probíhá v Německu.

Zájem o vakcinaci v poslední době výrazně klesl. Část odborníků a část opozičních politiků kvůli tomu vládu kritizuje. Nepovažují zrušení vyhlášky o povinném očkování za správné rozhodnutí.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Vlastimil Válek ale nechce, aby očkování proti koronaviru bylo povinné. Kampaň by podle něj měla být cílená a také hodlá vyvracet dezinformace. Dokončené očkování má v Česku přes 6 milionů a 755 tisíc lidí.

PSALI JSME: „JÁ BYCH ROZVOLNIL HNED“: BIOCHEMIK HOSTOMSKÝ ŘEKL, ŽE OMIKRON JE POTŘEBA VNÍMAT, JAKO OBYČEJNÉ NACHLAZENÍ

PŘIPOMÍNÁME: LILIA KHOUSNOUTDINOVA PROZRADILA, PROČ BY KAREL JANEČEK MOHL MÍT ÚSPĚCH V PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH: ŘEKLA TAKÉ, CO BY DĚLALA, KDYBY SE STALA PRVNÍ DÁMOU

Share