Od příštího roku začnou platit tzv. výchovné, které předpokládá zvýšení důchodů o 500 Kč za každé vychované dítě. Změny ale přinesou některá zpřísnění podmínek, které snižují ženám důchodový věk. Jedná se o zemřelé děti, výchovu dítěte těsně před penzí a ústavní péči. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.
Loni politici odhlasovali zvýšení důchodů za vychované děti. Získat 500 Kč za každé dítě bude moci muž nebo žena.
Pro získání příspěvku ale musí být splněná alespoň jedná z podmínek. Péče o dítě musí trvat minimálně deset let před dosažením zletilosti. Druhou podmínkou je případ, kdy se péče bude zahájená po dosažení osmiletého věku dítěte. Péče pak musí trvat minimálně 5 let a nesmí být přerušena do zletilosti.
Třetí možnou podmínkou je péče o dítě od jeho narození do věku pěti let, pokud dítě zemře.
Podobné podmínky platí také pro ženy, které mohou odcházet do dřívějšího důchodu.
Od roku 2023 ale vyhláška ruší tři pravidla, dle kterých byla výchova dětí uznávaná. Jedná se o případy, kdy žena nemohla o dítě pečovat, když měla zdravotní potíže. Pokud dítě přišlo o život po dosažení věku šesti měsíců a žena o něj pečovala od narození a pokud žena o potomka začala pečovat minimálně tři roky před odchodem do důchodu.
Na praxi to bude znamenat, že mnoha ženám nebude kvůli tomu uznáno, že dítě vychovaly. Změny začnou platit v roce 2023.
Resort práce a sociálních věcí také zdůrazňuje, že se důchodový věk mužů a žen sjednocuje a v budoucnu tyto podmínky již nebudou účinné pro dřívější odchod do penze žen.
PŘIPOMÍNÁME: „ON JE NA MĚ TEĎKA NAŠTVANÝ“: JAK ANDREJ BABIŠ OKOMENTOVAL SVŮJ VZTAH S PREZIDENTEM