Exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula nepovažuje omezování počtu lidí na hromadných akcích za nejlepší řešení. Podle něj by bylo nutné testovat jak neočkované, tak očkované lidi. Vláda ale hodlá od začátku zimy zrušit bezplatné preventivní testování na koronavirus. Jedním z důvodů takového návrhu je, že by to mohlo motivovat lidi k očkování. Informuje o tom server iDNES.cz.
Roman Prymula pro CNN Prima News uvedl, že společenské akce mohou být místem nákazy, protože tam bývá hodně lidí, navíc mnoho z nich nenosí tam roušky ani respirátory.
Vláda by se proto podle něj měla více zaměřit právě na to. Proto se domnívá, že dobrým řešením by bylo testování všech lidí na podobných akcích, a to jak neočkovaných, tak i očkovaných.
Epidemiolog si nemyslí, že by bylo správné selektovat obyvatelstvo na očkované a neočkované. Kromě toho připomněl, že přenášet virus mohou i očkovaní občané.
Zatím ale neví, zda bude možné takové testování technicky realizovat. Pokud by to ale bylo možné, mohlo by to snížit riziko nákazy a nemusel by se omezovat počet lidí na hromadných akcích.
Podle Mezioborové skupina pro epidemické situace by ale bylo lepší, aby bezplatné preventivní testování zůstalo. Odborníci uvedli, že testování je druhým nejúčinnějším prostředkem boje proti viru.
Ministerstvo zdravotnictví chtělo vládě navrhnout nejen zrušení bezplatného preventivního testování od 1. prosince, ale také zkrácení platnosti testů.
Například výsledek PCR testu by mohl být platný pouze 3 dny, místo 7 dní, jak to funguje nyní. U antigenního testu může být doba platnosti zkrácena ze 3 dnů na 1 den.
„Z vědeckého hlediska dává zkrácení testů smysl. Delší platnost byla z praktických důvodů, aby nebyl takový nápor lidí na testování,“ řekl Roman Prymula.
Jiní odborníci se také domnívají, že zkrácení doby platnosti testů je správným řešením. Imunolog Václav Hořejší říká, že by to mělo lidi motivovat k očkování.