Petr Smejkal promluvil o situaci s koronavirem v létě: co by poradil epidemiolog těm, kteří se vracejí ze zahraničí

Epidemiolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal hovořil o vlivu mutace delta na epidemiologickou situaci v ČR a o tom, na co by Češi letos v létě měli dávat pozor. Píše o tom iROZHLAS.cz.

Předpokládá se, že na konci července nebo na začátku srpna již bude možné jít na očkování bez předběžné registrace. To znamená, že lidé si budou moci vybrat ten den, kdy se jim bude hodit dostat vakcínu.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Petr Smejkal to považuje rozhodně za dobrou zprávu a podle něj by to mohlo zvýšit zájem lidí o očkování. Řekl, že systém byl v minulosti silně závislý na dodávkách vakcín, ale nyní tento problém není tak akutní jako dříve.

Hovořil i o tom, že očkování proti novým mutacím koronaviru, jako je například indická mutace, je účinné, když je dokončené. Podle jeho názoru není nutné prodlužovat termíny mezi první a druhou dávkou.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

To, že lidé nyní po první dávce mají možnost někam jet, označil za politické rozhodnutí. Jedna dávka však podle jeho slov na skutečnou ochranu organismu nestačí.

Řekl, že lidé, kteří dostali jen jednu dávku vakcíny a vracejí se do Česka z jiných zemí, by museli podstoupit test. To by bylo nezbytné, protože existuje riziko dovozu nových mutací.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Petr Smejkal říká, že pokud se člověk vrátí z rizikové země, musí zůstat v izolaci a pátý den dostane výsledek testu.

Někdo by podle něj měl alespoň jednou těmto lidem volat a ptát se, zda dodržují karanténu. Domnívá se, že by to mohlo ovlivnit chování lidí, byli by zodpovědnější.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Ředitel Mezioborové skupiny pro epidemické situace také uvádí, že MeSES nabízí všem, kteří se do Česka vrátili z jiných zemí, aby vyplnili formulář o tom, co dělali v zahraničí.

Podle něj by tento formulář neměl být podrobný, ale pomůže určit, jak je člověk rizikový. Dodal, že v západních zemích je to běžná věc.

Více o tomto stanovisku MeSES si můžete přečíst ZDE.

PSALI JSME: FOTOGRAF ZVEŘEJNILA VÝCHOZÍ FOTO A UKÁZALA, JAK VYPADÁ TVÁŘ MODELKY PŘED RETUŠOVÁNÍM: ROZDÍL UDIVUJE

PŘIPOMÍNÁME: POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ S LIBUŠÍ ŠAFRÁNKOVOU: CO BY MĚLI VĚDĚT TI, KTEŘÍ SE CHTĚJÍ PŘIJÍT ROZLOUČIT S HEREČKOU

Share