Nezasloužené výhody: Slovenský parlament schválil zákon o snížení penzí představitelům komunismu

Slovensko sníží penze představitelem bývalého komunistického režimu a někdejších bezpečnostních složek, informoval o tom server Finweb.sk..

Vyplývá to ze zákona o odebrání nezasloužených výhod představitelům komunistického režimu, který v úterý schválili poslanci Národní rady.

Podle koaličních poslanců jde o zabezpečení spravedlnosti na Slovensku.

Slovenští poslanci/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Penze představitelů komunismu na Slovensku jsou podle nich vysoce nadprůměrné, zatímco zabezpečení osob pronásledovaných komunistickým režimem, je naopak velmi nízké.

Do důchodu se těmto osobám nebude započítávat období, ve kterém pracovaly pro totalitní režim a jeho represivní aparát.

Podle autorů zákona tyto osoby měly různá privilegia. Odebrání výhod se má týkat i vdov a vdovců po těchto osobách.

Peníze/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Výhody by měli ztratit zaměstnanci a příslušníci vymezených vrcholových orgánů, organizací a bezpečnostních složek komunistického režimu, „které se podíleli na udržování totalitního režimu porušujícího základní lidská práva a svobody“.

Legislativa má sloužit i jako varování do budoucna, že porušení základních lidských práv a svobod ze strany jakéhokoli režimu nebude na Slovensku tolerováno.

Peníze/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Legislativa stanovuje i výjimky, na základě kterých by osoby nepřišly o výhody. Jsou to osoby, které aktivně podporovaly ty, kteří vystupovali proti komunistickému režimu, ale také osoby, které zásadně pomohly těm, kterým hrozilo nebezpečí.

Zákon by měl nabýt účinnosti na Slovensku 5. srpna 2021.

PSALI JSME: DÍVKA Z OSADY SE STALA MISTRYNÍ SLOVENSKA: KDYSI BĚHALA KVŮLI CHUDOBĚ V BALERÍNÁCH

PŘIPOMÍNÁME: „ZAOSTÁVÁME ZA POLSKEM A SLOVENSKEM“: MALÁČOVÁ NAVRHUJE ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ MZDY. O JAKOU ČÁSTKU SE JEDNÁ A JAK NA TO REAGUJÍ FIRMY

Share