„Zaostáváme za Polskem a Slovenskem“: Maláčová navrhuje zvýšení minimální mzdy. O jakou částku se jedná a jak na to reagují firmy

Minimální mzda by se dle návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové mohla v příštím roce zvýšit ihned o téměř 3 tisíce korun. Stejné požadavky mají i odbory. Firmy s tím ale nesouhlasí a navrhují zvýšení maximálně o několik stovek korun. Důvodem je složitá finanční situace po koronakrizi. Píše o tom web tn.nova.cz.

Aktuálně minimální mzda činí 15 200 korun. Po zvýšení by se měla dostat až na 18 000. Maláčová říká, že mzdu je třeba zvyšovat v době, kdy máme nízkou nezaměstnanost.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

„Zaostáváme za Polskem a Slovenskem, to jsou hospodářsky méně výkonné státy,“ uvedla šéfka resortu s tím, že by v České republice měla být mzda vyšší.

Ministerstvo práce hlásí, že v ČR minimální mzdu bere kolem 150000 pracovníků, což jsou přibližně 2 % lidí. ČSSD také chce v roce 2023 navýšit minimální mzdu o další 2 000 korun.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

To ale může způsobit komplikace pro malé firmy. Provozovatel továrny, která vyrábí hračky Jaroslav Zeman řekl, že by výroba byla částečně nevýhodné a musel by řešit, jak snížit počet zaměstnanců, aby uspořil.

„Ten nárůst bychom museli promítnout do cen výrobků,“ dodal podnikatel.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý prohlásil, že je to nezodpovědný krok a česká ekonomika potřebuje restart.

O návrhu Maláčové se bude jednat příští týden.

PSALI JSME: „DŮCHODCI JSOU PRO NÁS PRIORITA A MUSÍME JE I NADÁLE PODPOROVAT“: PREMIÉR ANDREJ BABIŠ PROMLUVIL, JAK SE BUDE VYVÍJET DŮCHODOVÝ SYSTÉM, POKUD ZŮSTANE VE VLÁDĚ

PŘIPOMÍNÁME: LADISLAV DUŠEK KOMENTOVAL OČKOVÁNÍ V ČESKU: PROZRADIL, KDY BYCHOM MOHLI ZÍSKAT KOLEKTIVNÍ IMUNITU

Share