Ladislav Dušek komentoval očkování v Česku: prozradil, kdy bychom mohli získat kolektivní imunitu

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uvedl, že epidemiologická situace se zlepšuje, nicméně existuje riziko zhoršení kvůli novým agresivním mutacím. Pomoci by mělo očkování a podle něj už za několik měsíců by Češi mohli dosáhnout kolektivní imunity. Píšou o tom Novinky.cz.

Ladislav Dušek předpokládá, že letos na podzim se šíření viru zrychlí. Na podzim by proto měli být všichni opatrní.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Řekl však, že díky očkování by už situace neměla být tak špatná, jako tomu bylo loni na podzim a v zimě. Podle něj očkování nyní pokračuje dobře a pravděpodobně na podzim asi 60 procent a možná i 70 procent obyvatel Česka bude mít dokončené očkování.

Dodal, že pokud se v takovém případě ještě přidat ty lidi, kteří prodělali koronavirus a po něm ještě mají imunitu, mohl by celkový počet lidí s imunitou dosáhnout 80 procent. To už by se dalo nazvat kolektivní imunitou.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky uvedl, že podle očkování v různých částech země nyní téměř žádné rozdíly nejsou.

Upozornil ale na to, že mnoho lidí často chce dostat vakcínu blízko místa své práce, takže se to dělají častěji v Praze a Brně.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Naštěstí již mnoho lidí z rizikových skupin dostalo vakcínu, takže to výrazně snižuje rizika pro ně. Tak například již výrazně zlepšila situace v nemocnicích počet hospitalizovaných pacientů v celé zemi je jen mírně větší než 100 osob.

Předpokládá se, že pozitivní trend očkování bude pokračovat i v létě, navíc je vidět, že mnozí mladí lidé chtějí se nechat očkovat. Navíc podle něj zatím není vidět, že by lidé chtěli odkládat nebo měnit termíny očkování.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

O účinnosti současných vakcín proti novým mutacím koronaviru pak Ladislav Dušek informoval, že není odborníkem na toto téma. Uvedl ale, že podle dostupných informací by bylo nutné pro ochranu proti některým mutacím získat dvě dávky vakcíny.

PSALI JSME: NĚMECKÁ VAKCÍNA CUREVAC ZKLAMALA: MÁ ÚČINNOST JEN 47% A NESPLŇUJE STANOVENÁ KRITÉRIA

PŘIPOMÍNÁME: WHO VARUJE PŘED NOVOU VLNOU KORONAVIRU: VE KTERÉ ZEMI DOJDE K PROPUKNUTÍ NÁKAZY

Share