Zvyšování důchodů: jak ministryně Maláčová uspěla a co navrhuje opozice

Sněmovna v prvním čtení souhlasila s navýšením penzí o 300 korun nad rámec zákonné valorizace. Zákon ale nebude projednán zrychleně. Nesouhlasily s tím strany ODS, KDU-ČSL a TOP-09 a mají pozměňovací legislativu. Informuje o tom web novinky.cz.

„Chceme zvyšovat lidem, kteří celý život pracovali, důchody,“ uvedla ministryně práce Jana Maláčová s tím, že tři sta korun není ta částka, o které by se měli poslanci dohadovat.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Zákonná valorizace předpokládá průměrný růst důchodů o 458 korun. Pokud zákon bude schválen, dostanou penzisté ještě 300 Kč navíc a průměrný důchod v příštím roce by mohl činit téměř 16,2 tisíc korun.

Rozpočet to bude stát přibližně 10,6 miliard korun a ministryně financí Alena Schillerová říká, že si to můžeme dovolit.

https://twitter.com/alenaschillerov/status/1407678226495938560

Rozpočet při tom pro příští rok bude počítat s deficitem 390 miliard.

S Schillerovou ale nesouhlasí opozice zejména předsedkyně TOP 09 Marketa Adamová Pekarová, která nevidí snahu šetření na výdajích.

Pekarové vadí, že koaliční ANO a ČSSD nepřipravily reformu důchodového systému. KDU-ČSL rovněž navrhují přidat k důchodům 500 korun za každé vychované dítě a změnit výpočty penzi pro vdovy a vdovce.

Marian Jurečka tak chce pomoct těm lidem, kteří to opravdu potřebují. V první řádě to jsou prý maminky.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Piráti trvají na systémových změnách a varují před zneužíváním valorizace během volební kampaně.

Nesouhlasí s navýšením důchodů i SPD. Požadují totiž vyšší částku.

PSALI JSME: BARTOŠ PROZRADIL, O JAKÁ MINISTERSTVA JEHO STRANA BUDE USILOVAT: PŘEDSEDA PIRÁTŮ SE CHCE SETKAT S BABIŠEM V PŘÍMÉM SOUBOJI VE VOLBÁCH

PŘIPOMÍNÁME: PETR SMEJKAL PROMLUVIL O SITUACI S KORONAVIREM V LÉTĚ: CO BY PORADIL EPIDEMIOLOG TĚM, KTEŘÍ SE VRACEJÍ ZE ZAHRANIČÍ

Share