Odborníci promluvili o „neviditelné variantě“ koronaviru: jak se chová a čím se liší od omikronu

Nová varianta koronaviru BA.2 se již vyskytla v Česku a je pro svět velkou neznámou. Údajně může být nakažlivější než omikron a mluví se o ní jako o neviditelné variantě, kterou těžce identifikují PCR testy. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Variantu BA.2 bylo odhaleno ještě loni v prosinci a odborníci o ní zatím toho moc nevědí. Jedná se ale o subvariantu omikronu a velké obavy nevzbuzuje.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vědci ale uvádějí, že je údajně ještě nakažlivější než omikron, který nyní ve většině zemí dominuje. V Dánsku dokonce říkají, že by nová varianta mohla být o 50 procent nakažlivější.

Právě v Dánsku se BA.2 šíří nejvíce a již vytlačuje původní omikron. Dominantní se již v krátké době může stát i ve Velké Británii. Dle expertů je těžké odhadnout, jak se situace bude vyvíjet, protože to může vést k dalším vlnám epidemie.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

I když nová varianta je velice nakažlivá, nezdá se, že by se zvyšovaly počty hospitalizovaných osob. Vědci ale chtějí o nákaze vědět více, hlavně, jak na ni působí vakcíny.

Další problémem je testování. PCR testy totiž jen těžce odhaluji BA.2 a proto varianta je označována za skrytou.

Očkování proti koronaviru / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odborníci odhadují, že BA.2 nebude tak nebezpečná jako varianta delta vakcíny by měly před ní také chránit. To se ale zatím jen má vyzkoušet.

Psali jsme:„Rozešli se, ale znovu se objevili ve společnosti bok po boku“: Marek Lambora a Andrea Bezděková. V jakém vztahu jsou nyní herec a Miss 2016

PSALI JSME: MARTIN KUBA NAVRHUJE ZRUŠIT VĚTŠINU PROTIEPIDEMICKÝCH OPATŘENÍ: „PRO ŘÍZENÍ PANDEMIE UŽ NIC NEPŘINÁŠÍ“

PŘIPOMÍNÁME: SPD CELOU NOC BLOKOVALO SCHVÁLENÍ PANDEMICKÉHO ZÁKONA: OKAMURA ŘEKL, ŽE BUDOU BOJOVAT ZE VŠECH SIL

Share