Martin Kuba navrhuje zrušit většinu protiepidemických opatření: „Pro řízení pandemie už nic nepřináší“

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) se domnívá, že nyní by už bylo možné zrušit většinu platných opatření proti koronaviru. Podle něj už většina omezení nedává smysl, bylo by možné zrušit testování ve školách a firmách. Kabinet ale zatím neplánuje opatření zmírnit. Informuje o tom CNN Prima News.

Martin Kuba / Zdroj: youtube.com

Martin Kuba na svém Twitteru napsal, že po vyhodnocení posledních dat by mohl navrhnout zrušení většiny opatření. Také podle něj by bylo možné zrušit plošné testování.

„Pro řízení pandemie už nic nepřináší,“ uvedl Martin Kuba. Napsal také, že zavedení opatření vždy podporoval, když bylo potřeba. Zároveň si ale myslí, že opatření by měla být účinná a neměla by trvat dlouho.

Před rokem v únoru Martin Kuba a další hejtmany vyzvali opoziční poslance, aby podpořili prodloužení nouzového stavu. Také opakovaně žádal politiky, aby přestali téma epidemie politizovat.

Martin Kuba / Zdroj: youtube.com

Nyní mnoho odborníků také říká, že plošné testování již nemá smysl. Mluví o tom například biochemik Zdeněk Hostomský, epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula či imunolog Jiří Šinkora.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula pro CNN Prima News vysvětlil, že nyní už počty nakažených nemají takový význam jako v minulých vlnách. Hovořil například o Velké Británii, kde jsou každý den desítky tisíc nakažených, to však pro systém není takový problém, jako tomu bylo dříve.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (Top 09) ale tvrdí, že na rozvolňování je ještě brzy. Kabinet předpokládá, že epidemie tento týden dosáhne vrcholu.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Podle něj průběžně vyhodnocují data. Očekává také, že v polovině tohoto měsíce dostane informace od týmu Romana Chlíbka a pak by mohl navrhnout strategii, jak se vrátit k normálu. Ministři plánují zrušit alespoň část opatření v březnu.

Psali jsme:„Naše láska trvala šest měsíců“: Bára Jánová a Ladislav Ondřej už nejsou spolu. Důvody rozchodu

PSALI JSME: REGISTRACE NA VAKCÍNU NOVAVAX ODSTARTOVALA: MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ UVEDL, KDY SE ZAČNE OČKOVAT

PŘIPOMÍNÁME: IVAN BARTOŠ PLÁNUJE, ŽE LIDÉ BUDOU MOCI V ROCE 2023 VYUŽÍVAT ELEKTRONICKÝ OBČANSKÝ PRŮKAZ: JAKÉ DALŠÍ ZMĚNY SE OČEKÁVAJÍ

Share