Odborníci mají obavy z nové mutace: lambda se šíří v Jižní Americe a existuje šance, že se může stát ještě horší než delta

Po celém světě se nyní šíří delta mutace koronaviru, která je nakažlivější než ostatní mutace. Nedávno však byla odhalena další mutace, a to lambda, která pochází z Peru. Pro odborníky zůstává tato varianta záhadná. Informuje o tom server TN.cz.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V poslední době se hodně mluvilo o delta mutaci koronaviru, která pochází z Indie. Tato varianta viru se začala šířit v evropských zemích, například ve Velké Británii byla v poslední době dominantní.

V Holandsku nedávno došlo ke zvýšení počtu případů nákazy a bylo zjištěno, že 65 procent nakažených mělo deltu. V Česku je to zatím 25 procent všech případů, alespoň tak to říká hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Nyní ale odborníci pozorují lambdu mutaci, která se rychle šíří v Jižní Americe. Nejvíce bylo postiženo Peru, tam za celou dobu epidemie zemřelo zhruba 200 tisíc lidí.

Podle Státního zdravotního ústavu byl v Česku zjištěn pouze jeden případ nákazy touto variantou. Stalo se to ve Středočeském kraji a byl to izolovaný případ, to znamená, že nákaza se už více nešířila.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

O mutaci lambda se nyní zajímá Světová zdravotnická organizace, zatím ji pečlivě sledují. Existuje šance, že se v budoucnu stane jednou z těch mutací, které by se lidé měli obávat.

Epidemiolog Rastislav Maďar řekl, že to bude v budoucnu srozumitelnější, ale zatím může říct, že má potenciál hrozby. Nyní o tom ale není dostatek informací.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Zatím ale není prokázáno, že by tato mutace někde překonala variantu delta. K dispozici jsou zatím jen velmi omezené laboratorní údaje,“ uvádí britská zdravotnická služba.

PSALI JSME: MONIKA BABIŠOVÁ PROZRADILA, JAK JE NA TOM JEJÍ RODINA S OČKOVÁNÍM: PŘEKVAPILA DCERA VIVIEN, KTERÁ ZATÍM VAKCÍNU NEDOSTALA

PŘIPOMÍNÁME: „UŽ NECHCEME UZAVÍRAT OBCHODY A RESTAURACE ANI DĚLAT LOCKDOWNY“: ADAM VOJTĚCH PROHLÁSIL, ŽE JE POTŘEBA, ABY SE NAOČKOVALO CO NEJVÍCE LIDÍ, JINAK SE NEVYHNEME LOKDOWNŮM

Share