„Už nechceme uzavírat obchody a restaurace ani dělat lockdowny“: Adam Vojtěch prohlásil, že je potřeba, aby se naočkovalo co nejvíce lidí, jinak se nevyhneme lokdownům

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že pokud podíl očkovaných lidí ve společnosti nedosáhne 70 procent, nevyhneme se dalším lokdownům. Podle jeho slov se zavedení povinného očkování neplánuje. Přesto říká, že je třeba zrušit bezplatné testování od začátku podzimu. Řekl to pro CNN Prima News.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„Očkování je cesta k normálnímu životu. Už nechceme uzavírat obchody a restaurace ani dělat lockdowny,“ uvedl Adam Vojtěch pro CNN Prima News.

Dodal, že k získání kolektivní imunity je potřeba, aby vakcínu dostalo alespoň 70 procent populace. Pokud se tak nestane, tak se bohužel nevyhneme lokdownům.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle něj zatím není v plánu zavést povinné očkování. Řekl ještě, že to už je dáno do zákona a o tom by museli rozhodnout poslanci obou komor parlamentu.

Proto si myslí, že do voleb se to nebude projednávat. Očkování zatím zůstává dobrovolné a zatím mají lidé stále zájem vakcínu získat.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Kromě toho hodlá ministr zdravotnictví začátkem podzimu zrušit bezplatné testy. Jeho záměr ale kritizovala řada opozičních zastupitelů.

Šéf resortu zdravotnictví upozornil, že stát poskytl občanům vakcíny proti koronaviru zdarma. Dodal proto, že pokud se člověk nechce nechat očkovat, bude se pravděpodobně muset testovat a neexistuje garance, že testy budou vždy zdarma.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Bezplatné testy ale na podzim zůstanou pro ty lidi, kteří ze zdravotních důvodů nemohou dostat vakcínu, nebo pro děti. Také osoba bude testována zdarma, pokud bude mít příznaky koronaviru.

Adam Vojtěch také dodal, že stejnou cestu zvolila i Francie. Tam také doporučují očkování a také hodlají na podzim zrušit bezplatné testy.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Ve školách však bude testování obnoveno, až začne školní rok. Zda se budou znovu muset testovat zaměstnanci ve firmách zatím není známo. Tato situace už byla projednána se zaměstnavateli, ale ještě se o tom bude jednat v polovině příštího měsíce.

PSALI JSME: MODERÁTORKA LUCIE HRDLIČKOVÁ SE VDALA: NYNÍ JE TO PANÍ PTÁČKOVÁ

PŘIPOMÍNÁME: “JESTLI BUDE CHTÍT, TAK MŮŽE“: FELIX SLOVÁČEK MLADŠÍ PROMLUVIL O OTCI A PROZRADIL ZDA PLÁNUJE DALŠÍ DÍTĚ S NOVOU PARTNERKOU

Share