Odborníci chtějí zkrátit intervaly mezi jednotlivými dávkami vakcíny proti koronaviru: jak na to reagovalo ministerstvo zdravotnictví

Intervaly mezi první a druhou dávkou očkování zatím nebudou zkráceny na původní 3-4 týdny. Potvrdilo to ministerstvo zdravotnictví. Mluvčí Gabriela Štěpanyová dodala, že se o tom diskutuje, ale změna prý není na čase.

Navrhují zkrácení intervalů odbornici, aby se co nejvíce lidí ochránilo před mutacemi kornaviru. Píše o tom server ceskenoviny.cz.

Očkování/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Interval u vakcín Pfizer a Moderna od března činí 42 dny. Rozhodl o tom resort zdravotnictví. Před tím tato doba byla dvakrát kratší u vakcíny Pfizer a u Moderny se druhou dávkou očkovalo po 28 dnech.

Ministerstvo tak chtělo, aby se co nejvíce lidí naočkovalo první dávkou a vyřešilo tak problém nedostatku vakcín.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nyní návrat k původním intervalům navrhuje epidemiolog Petr Smejkal. Přidávají se k němu Česká vakcinologická společnost a klinická skupina, jako poradní orgán ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo údajně chce počkat, jak dopadnou další dodávky vakcín. Dle slov šéfa resortu Adama Vojtěcha Česko nemá přesné údaje o tom, kolik vakcíny dostaneme během letních měsíců. Očekává se ale, že v červnu by se mohlo očkovat až 100 tisíc lidí denně.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

O návratu k původním intervalům promluvil i biochemik Jan Konvalinka. Říká, že nyní potřebujeme co nejrychleji aplikovat obě dávky, aby občané byli chránění před indickou mutací koronaviru.

PSALI JSME: NEMOCNICE DOKÁZALY I PŘES KORONAVIROVOU EPIDEMII SKONČIT MINULÝ ROK SE ZISKY: CO TO UMOŽNILO A PROČ SE DO OBORU HLÁSÍ VÍCE ZÁJEMCŮ

PŘIPOMÍNÁME: JOHNSON HODLÁ VYZVAT ZEMĚ G7, ABY DO KONCE ROKU 2022 OČKOVALY CELÝ SVĚT

Share