O kolik by se mohly zvýšit důchody po mimořádné valorizaci: Resort zveřejnil první odhady

Byly zveřejněny první odhady mimořádné valorizace důchodů. Informoval o tom resort práce a sociálních věcí. Předpokládá se, že průměrný důchod v létě příštího roku by mohl vzrůst o 670 korun. Píše o tom server Českédůchody.cz.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Inflace v Česku stále roste a už nyní lze říci, že s velkou pravděpodobností v červnu 2022 dojde k mimořádné valorizaci důchodů.

To se může stát, pokud inflace v zemi překročí hranici 5 procent. V takovém případě by podruhé v historii Česka došlo k aktivaci tohoto mechanismu.

Důchodkyně / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle ministerstva práce a sociálních věcí by valorizace mohla dosáhnout 5,4 procenta, tedy na takovou částku by se zvýšila průměrná penze.

Tiskové oddělení resortu práce uvedlo, že k mimořádnému zvýšení důchodů bude muset kabinet vydat nařízení do 50 dnů konce měsíce, ve kterém inflace dosáhla 5 procent.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministerstvo práce nyní připravuje příslušné nařízení a předpokládá, že bude předloženo koncem února či na začátku března.

Resort už zveřejnil první odhady. Protože by se jednalo o mimořádnou valorizaci, tak by penze všem stouply o stejné procento. To znamená, že tentokrát bude mít zvýšení vysokých a nízkých důchodů větší rozdíl než při běžné valorizaci.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Průměrný starobní důchod po valorizaci v lednu bude 16 274 korun. Pokud dojde k mimořádné valorizaci, zvýší se tato penze o 670 korun.

U důchodu ve výši 20 tisíc korun bude toto mimořádné zvýšení činit 870 korun. U důchodu ve výši 10 tisíc korun to bude 330 korun.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Valorizace se bude týkat všech důchodů, tedy starobních, invalidních i pozůstalostních. Budou také valorizovány všechny důchody, které budou přiznány před valorizací.

PSALI JSME: VLASTIMIL VÁLEK CHCE ZMĚNU NA POSTU HLAVNÍ HYGIENIČKY: ČÍM BY POVĚŘIL PAVLU SVRČINOVOU NA MINISTERSTVU ZDRAVOTNICTVÍ

PŘIPOMÍNÁME: NOVÁ OPATŘENÍ I PRO OČKOVANÉ: VLÁDA ZAVÁDÍ TESTOVÁNÍ A MŮŽE SE ZMĚNIT DOBA PLATNOSTI CERTIFIKÁTU

Share