Nová opatření i pro očkované: vláda zavádí testování a může se změnit doba platnosti certifikátu

Přes 6 milionů lidí bylo v Česko naočkováno proti koronaviru a doufali mimo jiné, že se tím vyhnou vládním opatřením. Nyní se to ale zřejmě změní a očkovaní budou muset v některých případech na testy a nedá se vyloučit, že dojde i na další omezení. Informuje o tom web novinky.cz.

Původně lidé po dokončené vakcinaci nemuseli na testy po kontaktu s nemocnou osobou a nevztahovala se na ně ani karanténa. Navíc měli možnost vstupovat do restaurací, kam ostatní lidé nemohli ani s testy.

Očkování/ ilustrační foto/ Zdroj: nytimes.com

Důvodem změn je to, že i očkovaní mohou nákazu přenášet. Mohou to dělat i nevědomě, protože často nemají žádné příznaky nakažení.

Nově ale vláda v demisi Andreje Babiše rozhodla, že na testování budou muset očkované osoby, které přijdou do významného kontaktu s nakaženými. Jedná se například o rodinné příslušníky. Dosud to bylo jenom dobrovolné.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Rovněž se uvažuje o zkrácení doby platnosti certifikátů na očkování. Výzkumy ukazují, že ochrana proti covid-19 může vyprchat i za několik měsíců a zřejmě se lidé budou muset přeočkovávat.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Situaci také může změnit nová varianta omikron, o které se toho zatím ví málo. Výrobci vakcín budou muset nejspíš je měnit a upravovat.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch již uváděl, že nově certifikáty o očkování by mohly platit jenom 9 měsíců. Budoucí vláda dokonce uvažuje o kratších termínech.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Nyní v Česku posilující dávku vakcíny dostalo již kolem 800 000 lidí. Ještě přibližně půl milionu má na ni nárok.

PSALI JSME: „JÁ TEĎ ALE ČINÍM TO, CO MYSLÍM, ŽE JE V TÉTO SITUACI SPRÁVNÉ“: VOJTĚCH ŘEKL, PROČ NAVRHNUL POVINNÉ OČKOVÁNÍ PRO NĚKTERÉ SKUPINY LIDÍ

PŘIPOMÍNÁME: JANEK LEDECKÝ SE PUSTIL DO ROMANA PRYMULY: HUDEBNÍK UVEDL, ŽE EPIDEMIOLOG DOPORUČUJE OPATŘENÍ A ZÁROVEŇ NA TOM VYDĚLÁVÁ

Share