Navýšení důchodů za vychované děti nebude pro všechny: kdo ze seniorů nebude mít na něj nárok

Původně si senioři mysleli, že 500 Kč k důchodu za vychované dítě dostanou plošně všichni. Nakonec ale zákon má několik výjimek. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Navýšení důchodů o 500 Kč za vychované děti začne platit v roce 2023 a získá ho vždy jeden z rodičů, kdo se o děti staral více. Navíc nebude platit omezení na 3 děti a 500 Kč dostanou senioři za každé dítě.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Obdržení tohoto navýšení důchodu není ale automatické. Výchovné nedostanou například lidé, kteří mají uznaný invalidní důchod nebo dočasně berou důchod pro vdovu nebo vdovce a nemají ještě starobní penzi.

Rovněž nárok ztrácí rodiče, kteří se dopustili trestního činu vůči svým dětem. Nárok na výchovné nevzniká také v případě, pokud rodič nepečoval o dítě minimálně 10 let do dosažení 18 let. Pokud někdo z rodičů začne pečovat o dítě po dosažení osmi let, musí pečovat o něj minimálně pět let a až do jeho zletilosti.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Výchovné nedostanou i rodiče, pokud dítě přijde o život do dosažení věku pěti let.

Možnost získat výchovné zanikne také v případě, pokud muž, který je ve starobním důchodu a má nárok na výchovně a nepodá žádost do konce roku 2024.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V ostatních případech uznání výchovného bude probíhat automaticky, pokud důchody byly řádně uznané.

Psali jsme:„No jo no, zpěvák ze mě nebude“: Leoš Mareš v novém videu přiznal, že mu chybí jeho dcera Alex

PSALI JSME: V ČR BYL ODHALEN PRVNÍ PŘÍPAD NÁKAZY OPIČÍMI NEŠTOVICEMI: „OČEKÁVALI JSME, ŽE SE V ČESKU OBJEVÍ TATO INFEKCE“

PŘIPOMÍNÁME: DAGMAR PATRASOVÁ ODMÍTLA PO BOURAČCE DECHOVOU ZKOUŠKU: PŘÍPADEM BY SE MOHL ZABÝVAT I SOUD

Share