V ČR byl odhalen první případ nákazy opičími neštovicemi: „Očekávali jsme, že se v Česku objeví tato infekce“

Opičí neštovice už jsou i v Česku, předběžně se to potvrdilo v úterý. Nakažený pacient byl v Ústřední vojenské nemocnici v hlavním městě. Informuje o tom web TN.cz.

„Očekávali jsme, že se v Česku objeví tato infekce. Tak jako v jiných zemích v Evropě,“ řekl pro TN.cz šéf Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.

Laboratoř / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jako první o případu informoval server Seznam Zprávy. Nakažená osoba je v Praze, nákaza byla laboratorně předběžně potvrzena. Definitivní výsledek bude znám pravděpodobně příští týden.

Předpokládá se, že pacient se infikoval v Belgii. Když se vrátil do Česka, měl příznaky jako zarudlé oči, bolestivé pupínky podobné akné i horečku. Když se pupínky změnily a praskly, přestaly bolet.

Laboratoř / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pavel Dlouhý také uvedl, že lidé by se této nemoci neměli bát, protože by se člověk mohl nakazit, pokud by měl velmi úzký kontakt s nakaženým. Předpokládá, že nedojde k nějakému masivnímu šíření opičích neštovic.

Národní referenční laboratoř v úterý také měla vyšetřit další dva vzorky. Tento virus byl odhalen i v mnoha dalších evropských zemích.

Laboratoř / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dalšími příznaky onemocnění mohou být bolesti hlavy, bolesti svalů, bolesti zad nebo zduření lymfatických uzlin. Také člověk může cítit únavu a vyčerpání. Kromě toho se může objevit vyrážka v oblasti genitálií. Člověk se může vyléčit obvykle do dvou až čtyř týdnů.

PSALI JSME: LUKÁŠ KOVANDA VARUJE VLÁDU PŘED ZDRAŽOVÁNÍM POTRAVIN: EKONOM ŘEKL, JAKÝ VLIV BUDE MÍT INFLACE VE SVĚTĚ A V ČESKU

PŘIPOMÍNÁME: „JEDNA MÁ KOLEGYNĚ ŘÍKÁ, ŽE FINOVÉ JSOU ČEŠI SEVERU“: ADAM VOJTĚCH PROZRADIL, JAKÉ PODOBNÉ ZVYKY MAJÍ FINOVÉ A VYJÁDŘIL SE I K HOKEJOVÉMU ZÁPASU S FINSKEM

Share