Ministerstvo financí připravilo změny k sankčnímu zákonu: vláda chce účinněji obstavovat ruské majetky a rozšířit sankční seznam

Ministerstvo financí připravilo změny k sankčnímu zákonu a mělo by to umožnit účinněji obstavovat majetek, který vlastní lidé napojení režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Česká diplomacie také chce mít možnost navrhovat jména ruských občanů do sankčního seznamu v Evropské unii. Informuje o tom ČT24.

Ministr zahraničí Jan Lipavský potvrdil, že Česko jedná v Bruselu o jednom jménu, které by mělo být zařazeno do sankčního seznamu. Šéf resortu jméno sice nesdělil, ale zřejmě se jedná o člena motorkářského klubu Noční vlci, který Putin podporuje.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura také dodal, že by sankce měly být posíleny i v Česku a změny do zákona připravuje společně s ministerstvem zahraničí.

Zákony by mohly být schváleny již v nejbližší době, protože se navrhuje zrychlené projednání ve Sněmovně.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

„Zákon v České republice umožní vytvořit sankční seznam pro ty, kteří jsou teroristé nebo mezinárodní zločinci,“ uvedl poslanec Starostů Ondřej Lochman. Opoziční ANO se zákonem souhlasí, ale čeká na to, jak to bude provedeno.

Novela by měla umožnit lépe odhalovat majitele firem s virtuálním sídlem a obstavovaní majetku by se zrychlilo. Příkladem je ruský podnikatel Denis Kacyv, který je vyšetřován mnoha zeměmi a podle detektivů ke praní špinavých peněz používal firmy s virtuálním sídlem v pražských Pitkovicích.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

V Česku zatím byl odhalen pouze zlomek majetků lidí a firem, napojených na ruský režim. Celkově se ale jeho hodnota může pohybovat v řadách stovek miliard korun.

PSALI JSME: PAVEL NOVOTNÝ SOUHLASIL SE SVOU ÚČASTÍ V SOUBOJÍ S IVEM OSOVSKÝM: STAROSTA ŘEPORYJÍ ŘEKL, JAKOU ODMĚNU ZA SOUBOJ CHCE

PŘIPOMÍNÁME: „SVĚT JE NA POKRAJI POTRAVINOVÉ KRIZE“: ZELENSKYJ PŘEDPOVÍDÁ MASOVÉ PROTESTY V EVROPĚ, POKUD NEBUDOU ODBLOKOVÁNY UKRAJINSKÉ PŘÍSTAVY

Share