Křeček odebral všechny agendy Šimůnkové: Pekarová Adamová požaduje od něj vysvětlení

Ombudsman Stanislav Křeček se nedávno rozhodl o odebrání části kompetencí volené zástupkyni ombudsmana Monice Šimůnkové. Toto rozhodnutí překvapilo předsedkyni dolní komory Parlamentu Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Šéfka Sněmovny ho požádala, aby vysvětlil důvody svého rozhodnutí. Informuje o tom web ct24.ceskatelevize.cz.

Stanislav Křeček / Zdroj: youtube.com

Monice Šimůnkové byla odňata podpisová práva. Veřejný ochránce práv uvedl, že její práci provázeli lidské a manažerské komplikace.

Jeho zástupkyně se chce obrátit na dolní komoru Parlamentu. Je ale třeba říci, že dle zákona nemohou poslanci odvolat ombudsmana. Kromě toho Monika Šimůnková zvažuje i žalobu za jeho výroky.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že Stanislav Křeček dostatečně nevysvětlil, proč odebral agendy své zástupkyni. Podle ní šlo o bezprecedentní krok.

Chce, aby své rozhodnutí vysvětlil podrobněji, požádala ho proto o osobní schůzku v Poslanecké sněmovně.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Šéfka Sněmovny vysvětlila, že Šimůnková je respektovaná právnička a odborníci ji uznávají. Navíc podle ní veřejnost také pozitivně vnímá její práci.

Stanislav Křeček se stal veřejným ochráncem práv v roce 2020. Senátoři ho nedávno vyzvali, aby přestal říkat xenofobní a rasistické věci. Podle nich takové výroky poškozují postavení ombudsmana. Kromě toho ho vyzvali, aby se choval slušně vůči své zástupkyni.

Monika Šimůnková / Zdroj: lidovky.cz

Podle zákona veřejný ochránce práv má možnost svého zástupce nebo zástupkyni pověřit výkonem části své působnosti. Šimůnkové odebral všechny agendy, jeho rozhodnutí vstoupilo v platnost 1. července. Nyní o svěření části agend své zástupkyni neuvažuje.

PSALI JSME: ČEŠI STÁLE MÉNĚ CHTĚJÍ POMÁHAT UKRAJINSKÝM UPRCHLÍKŮM: CO JE DŮVODEM ZMĚNY NÁLADY SPOLEČNOSTI

PŘIPOMÍNÁME: „PRO HNUTÍ STAN JE TO LIKVIDAČNÍ RÁNA NA PLEXUS SOLARIS“: JIŘÍ PAROUBEK OKOMENTOVAL KAUZU DOZIMETR A PROMLUVIL O VÍTU RAKUŠANOVI

Share