Ombudsman Stanislav Křeček se nedávno rozhodl o odebrání části kompetencí volené zástupkyni ombudsmana Monice Šimůnkové. Toto rozhodnutí překvapilo předsedkyni dolní komory Parlamentu Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Šéfka Sněmovny ho požádala, aby vysvětlil důvody svého rozhodnutí. Informuje o tom web ct24.ceskatelevize.cz.
Monice Šimůnkové byla odňata podpisová práva. Veřejný ochránce práv uvedl, že její práci provázeli lidské a manažerské komplikace.
Jeho zástupkyně se chce obrátit na dolní komoru Parlamentu. Je ale třeba říci, že dle zákona nemohou poslanci odvolat ombudsmana. Kromě toho Monika Šimůnková zvažuje i žalobu za jeho výroky.
Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že Stanislav Křeček dostatečně nevysvětlil, proč odebral agendy své zástupkyni. Podle ní šlo o bezprecedentní krok.
Chce, aby své rozhodnutí vysvětlil podrobněji, požádala ho proto o osobní schůzku v Poslanecké sněmovně.
Šéfka Sněmovny vysvětlila, že Šimůnková je respektovaná právnička a odborníci ji uznávají. Navíc podle ní veřejnost také pozitivně vnímá její práci.
Stanislav Křeček se stal veřejným ochráncem práv v roce 2020. Senátoři ho nedávno vyzvali, aby přestal říkat xenofobní a rasistické věci. Podle nich takové výroky poškozují postavení ombudsmana. Kromě toho ho vyzvali, aby se choval slušně vůči své zástupkyni.
Podle zákona veřejný ochránce práv má možnost svého zástupce nebo zástupkyni pověřit výkonem části své působnosti. Šimůnkové odebral všechny agendy, jeho rozhodnutí vstoupilo v platnost 1. července. Nyní o svěření části agend své zástupkyni neuvažuje.
PSALI JSME: ČEŠI STÁLE MÉNĚ CHTĚJÍ POMÁHAT UKRAJINSKÝM UPRCHLÍKŮM: CO JE DŮVODEM ZMĚNY NÁLADY SPOLEČNOSTI