„Jsme v situaci, kdy máme jen dvě možnosti“: Olga Richterová řekla, jak by bylo správné vnímat, že Česko nyní pomáhá Ukrajině

Někteří ekonomové tvrdí, že nejen válka na východě Evropy ovlivní životy obyvatel Česka a zdá se, že jejich předpoklady jsou pravdivé. Životní úroveň lidí klesá. Inflace v dubnu dosáhla 14,2 procenta. I přes ekonomické problémy Česká republika Ukrajině pomáhá. O této situaci promluvila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. Píše o tom server ŽivotvČesku.cz.

Tak vysoká inflace byla v ČR naposledy v roce 1993. Inflace vzrostla kvůli růstu cen pohonných hmot, potravin a bydlení. Ekonomové předpokládají, že v následujících měsících bude inflace dále stoupat.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zahraničních věcí Jan Lipavský před měsícem řekl, že Česká republika za dobu válečného konfliktu poskytla Ukrajině humanitární pomoc ve výši 22 milionů eur. Zároveň ale slíbil, že Česko poskytne další pomoc ve výši 18 milionů eur.

Kromě toho do Česka dorazilo více než 340 tisíc ukrajinských uprchlíků, což odpovídá 3 procentům obyvatel ČR. Těmto lidem stát také pomáhá. Část uprchlíků podle posledních informací již republiku opustila.

Ukrajinští uprchlíci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Redakce Život v Česku se ptala Olgy Richterové, jak by podle ní měl tuto pomoc vnímat běžný český občan, když má naše země určité ekonomické problémy.

Připomněla, že válka začala kvůli rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a že nikdo v Evropě takové rozhodnutí neučinil.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

„Jsme v situaci, kdy máme jen dvě možnosti, a to buď bojovat, jinými slovy pomáhat obránci, nebo riskovat, že ruské vojenské síly půjdou dál do Evropy,“ řekla pro Život v Česku Olga Richterová.

Proto je podle ní nutné Ukrajinu podporovat. Dodala, že nyní by nebylo správné hledět jen na finanční stránku, je třeba to dělat pro bezpečnost, navíc pomáhat zemi, která byla napadena, je správné.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Ekonomové tvrdí, že některé příčiny současné inflace se objevily již před několika lety, před epidemií koronaviru. Poté se situace zhoršila kvůli covidu a některým krokům vlády. Nyní inflace roste i kvůli zdražování pohonných hmot a energií i růstu cen na trhu nemovitostí. Zdražování může pokračovat i v dalších měsících.

PSALI JSME: VÍT RAKUŠAN UVEDL, ŽE VLÁDA CHCE UPRCHLICKOU KRIZI ŘEŠIT I BEZ NOUZOVÉHO STAVU: KOLIK BĚŽENCŮ UŽ ČESKO OPUSTILO

PŘIPOMÍNÁME: „UKRAJINA MŮŽE TUTO VÁLKU VYHRÁT“: RUSKO PODLE ŠÉFA NATO NEDOSAHUJE SVÝCH STRATEGICKÝCH CÍLŮ

Share