Vít Rakušan uvedl, že vláda chce uprchlickou krizi řešit i bez nouzového stavu: Kolik běženců už Česko opustilo

Nouzový stav v České republice platí do konce května. Šéf resortu vnitra Vít Rakušan v Otázkách Václava Moravce řekl, že vláda asi požádá poslance o prodloužení nouzového stavu o jeden měsíc. Ministři by ale také chtěli prosadit návrh zákona týkající se ukrajinských uprchlíků. Novela by umožnila některým ministerstvům zavádět opatření bez stavu nouze. Informuje o tom CNN Prima News.

Po vypuknutí války na Ukrajině dorazilo do České republiky přes 340 tisíc uprchlíků. Podle odhadů je nyní v Česku asi 200 tisíc běženců, zhruba 140 tisíc lidí patrně už opustilo území republiky.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Podle ministra vnitra ČR nemá přesná data, protože není zemí, která je na hranici schengenského prostoru. Kolik lidí odjelo zpět na Ukrajinu mohou vědět zástupci sousedních států, například Polska nebo Slovenska, které hraničí s Ukrajinou.

V úterý se uskuteční mimořádná schůze vlády, ministři budou diskutovat i o prodloužení nouzového stavu. Podle zástupců kabinetu je to zatím nezbytné pro řešení uprchlické krize.

Ukrajinští uprchlíci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Současný nouzový stav platí do konce tohoto měsíce, byl vyhlášen již 4. března, ale pak byl prodloužen. Ministr vnitra v České televizi řekl, že vláda asi požádá o prodloužení o 30 dnů. Možná by zákonodárci dolní komory Parlamentu mohli o prodloužení hlasovat tento týden.

„Potom doufáme, že se nám během června podaří prosadit novelizaci lex Ukrajina, abychom měli možnost bez nouzového stavu zvládat migrační krizi,“ řekl Vít Rakušan.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Resort vnitra novelu navrhl před několika týdny. Podle ní by ani po skončení stavu nouze Česká republika nevydávala víza pro občany Ruské federace a Běloruska.

Dle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy jejich opoziční hnutí nehlasovalo pro žádný nouzový stav. Proto je pravděpodobné, že podobný návrh nepodpoří ani tentokrát.

Radim Fiala / Zdroj: youtube.com

Zástupci hnutí ANO, které je také opoziční, by chtěli nejprve uslyšet, jaké zdůvodnění kabinet pro prodloužení má. Na základě toho už budou rozhodovat.

PSALI JSME: UPRCHLÍCI Z UKRAJINY STÁLE PŘIBÝVAJÍ DO ČR: KOLIK VÍZ DOČASNÉ OCHRANY JIŽ TUZEMSKO VYDALO

PŘIPOMÍNÁME: OBYVATELÉ PRAŽSKÉ TROJI S NOVÝMI UKRAJINSKÝMI SOUSEDY SPOKOJENÍ NEJSOU: „SPOLEČNOST JE VYHROCENÁ, MIZÍ LIDSKOST“

Share