Ministr zahraničí Ukrajiny: Německo potřebuje čas, aby se vzdalo ruského plynu, ale politické rozhodnutí už je přijato

Německo si uvědomilo, že ruský plyn je zbraň, myslí si ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Řekl to během videobryfingu 15. května, když hovořil o výsledcích své návštěvy na setkání ministrů zahraničí členských zemí NATO v Berlíně.

Dmytro Kuleba / Zdroj: radiosvoboda.org

Poukázal na to, že Německo ještě před dvěma měsíci označilo ropné embargo proti Rusku za nemožné, zatímco nyní je jedním z „vůdčích států, které ropné embargo skutečně prosazují“.

„Hodně jsme (v Berlíně – pozn. red.) mluvili o plynovém embargu a mám dojem, že zásadní politické rozhodnutí, že závislost Německa na ruském plynu je obrovský problém a musí být prolomeno, takové rozhodnutí padlo. Potřebují tedy trochu více času na vyřešení problémů s plynem. Ale je velmi důležité pochopit, že Německo si konečně uvědomilo, že ruský plyn je zbraň, zbraň, která zasahuje, kterou Rusko vždy drží blízko chrámů Ukrajiny, Německa a jakékoli jiné evropské země,“ řekl Kuleba.

Připustil, že ne všichni v Německu jsou spokojeni s sankcemi proti Rusku a dodávkami zbraní Ukrajině, ale „to rozhodně není většina v této zemi, takže je tu s kým pracovat“.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba/ Zdroj: YouTube

Kuleba také řekl, že diskutoval v hlavním městě Německa o udělení statusu kandidáta na členství Ukrajiny v Evropské unii. Doufá, že takový status bude udělen na summitu EU koncem června.

Ropný a plynárenský sektor přináší Rusku zhruba polovinu příjmů rozpočtu a tvoří více než polovinu exportu. 70 procent plynu a 60 procent ropy a ropných produktů Rusko prodává právě do Evropy.

Dodávka plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Většina zemí Evropské unie podniká kroky ke snížení dovozu ruských energií, aby omezila možnosti Kremlu financovat válku na Ukrajině. Odmítá to pouze Maďarsko.

PSALI JSME: CNN: AMERICKÁ ROZVĚDKA PODCENILA UKRAJINSKÉ OBRANNÉ SÍLY A PŘECENILA AFGHÁNSKOU ARMÁDU

PŘIPOMÍNÁME: ZELENSKYJ: PODPOŘIT UKRAJINU ZNAMENÁ ZABRÁNIT GLOBÁLNÍMU HLADOMORU

Share