„Je to skutečně hodně na hraně“: Prymula řekl, proč bude velmi složité naočkovat milion lidí za jeden týden

Exministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že není téměř možní podat za jeden týden milion dávek vakcíny. Jedná se o iniciativu Lékaři pomáhají Česku. Tu podpořili i Petr Fiala a Andrej Babiš. Epidemiolog také dodal, že varianta omikron může být pro Evropany nebezpečnější než pro lidi v Africe. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Je to skutečně hodně na hraně,“ s tím, že lze denně očkovat 120 tisíc lidí, ale musí se zapojit všechny síly. Odborník ale zdůraznil, že přistup praktických lékařů není zatím dostatečný.

Prymula říká, že část praktiků vakcínu neaplikuje a naopak děkuje těm, kteří se do práce zapojili. Bez využití všech kapacit se ale prý nic nepovede.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Iniciativa předpokládá zapojení například i zubařů či gynekologů. Za 7 dní by se mělo podat 1 milion třetích dávek vakcíny.

Plán podporují také Andrej Babiš a Petr Fiala. Politici jsou přesvědčení, že pouze očkování může koronavirus zkrotit. Není ale jasné, jak se bude vůči očkování chovat nová varianta omikron.

Očkování proti koronaviru / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Prymula podotkl, že nemáme dost údajů a průběh onemocnění dle dat z Afriky naznačují, že není závažný. Podle epidemiologa ale omikron může deltu vytěsnit.

Pokud nová varianta bude nakažlivější a nebude způsobovat nebezpečné komplikace, může to být podle odborníků konec pandemie.

PSALI JSME: PETR FIALA CHCE, ABY KOMUNIKACE NOVÉ VLÁDY BYLA SROZUMITELNÁ: „PROSTĚ NECHCE JET STYLEM ANDREJE BABIŠE“

PŘIPOMÍNÁME: „TOXICKÁ SMĚS“: WHO UVEDLA, ŽE VARIANTA OMIKRON UŽ BYLA IDENTIFIKOVÁNA VE 23 ZEMÍCH

Share