Jaroslav Flegr řekl, že možná mutace omikron by mohla být darem z nebes a vysvětlil proč: promluvil také o hromadných akcích a testování

Evoluční biolog a parazitolog profesor Jaroslav Flegr předpokládá, že nová varianta viru omikron by mohla pomoct ukončit pandemii koronaviru. Podle jeho názoru by bylo nutné omezit hromadné akce na 15 lidí. Řekl to pro CNN Prima News.

V Česku už byl potvrzen první případ nákazy novou mutací omikron. Jaroslav Flegr říká, že zatím není známo, jak nebezpečná nová varianta skutečně může být. Ale stejně bychom ji neměli podceňovat.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Dodal, že odborníci z jižní Afriky hlásí, že v nemocnicích je nyní mnoho mladých lidí a je to podezřelé. Navíc jsou náznaky, že tato mutace může být účinnější proti vakcínám.

Evoluční biolog se proto domnívá, že vhodným opatřením by bylo uzavřít hranice a zajistit, aby lidé, kteří do Česka přiletí, nechali se testovat.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Dodal, že i když se této nové varianty bojíme, možná by pomohla ukončit tuto pandemii. Možná má i některé méně nebezpečné znaky než jiné mutace.

„Jsou náznaky, že by mohla mít nižší patogenitu a méně by ubližovala nakaženým, což by byl dar z nebes,“ uvedl Jaroslav Flegr.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho mluvil i o opatřeních. Například je zastáncem zavedení celoplošného testování pro neočkované. Podle jeho názoru by to umožnilo vyhnout se lockdownu a mnoha úmrtím.

Řekl také, že by bylo potřeba zakázat hromadné akce nad 15 lidí. Myslí si, že to, co máme nyní, je vůči zdravotníkům nespravedlivé. Podle jeho slov se chováme bezohledně.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Nedávno byly uzavřeny vánoční trhy. Profesor hovořil o tom, že by měla být především uzavřena obchodní centra.

Současná opatření by podle něj mohla šíření viru zpomalit, ale efekt by nebyl velký. Uvedl však jeden negativní faktor, který může situaci změnit. Předpokládá, že epidemie může zesílit kvůli počasí, až bude chladno a bude suchý vzduch.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Zavedení spontánního lockdownu považuje za špatné řešení. Nyní by podle něj bylo rozumnějším řešením masivní testování ve školách a v zaměstnání. Také požádal všechny lidi, aby byli opatrní během vánočních svátků.

PSALI JSME: DUŠEK ŘEKL, KDY EPIDEMIE VYVRCHOLÍ: AKTUÁLNĚ SE KORONAVIRUS ŠÍŘÍ DLE NEJRIZIKOVĚJŠÍHO SCÉNÁŘE

PŘIPOMÍNÁME: FIALA ŘEKL, CO NÁŠ ČEKÁ PŘÍŠTÍ ROK: NOVÝ PREMIÉR UVEDL, ŽE TO BUDE VELMI SLOŽITÉ

Share