Jana Maláčová trvá na důchodové reformě: odkud by Česko mohlo vzít peníze na tuto reformu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že nízká podpora ČSSD mezi občany je zčásti důsledkem nespokojenosti s vládou v poslední době. Hovořila také o důchodové reformě, na které sociální demokraté trvají. Řekla to v Rozstřelu na iDNES.tv.

Jana Maláčová uvedla, že zatím stále nemají odpověď na penzijní reformu od svého koaličního partnera hnutí ANO. Z tohoto důvodu může být přijetí reformy obtížné.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Sociální demokraté se rozhodli podat návrh důchodové reformy jako poslanci, proto se bude muset proběhnout hlasování ve Sněmovně. Ministryně však neztrácí naději.

Uvedla například, že koalice Pirátské strany a hnutí STAN téměř opsala návrh ČSSD na reformu do svého programu. Podle ní se základy návrhu ČSSD souhlasí mnohé politické síly.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Domnívá se například, že některé návrhy mohou být schváleny ještě do voleb, například bonus pro ženy za vychované děti.

Nová důchodová reforma by určitě zvýšila výdajovou část rozpočtu, takže je potřeba zvýšit příjmy státu. Jana Maláčová říká, že je možné vzít si příklad ze západních zemí, protože zvyšování daní z práce už není vhodnou volbou.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Podle ní je třeba začít zdaňovat nadnárodní korporace, zavést digitální daň a bankovní daň. Další možností by mohla být milionářská daň. Domnívá se, že by více peněz do České pokladny musely platit velké firmy.

Prvních pět let reformy by bylo možné financovat z peněz Evropské unie, které jsou určeny na provádění reforem. Během této doby by měla být provedena daňová reforma.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Také Jana Maláčová je odpůrkyní zvyšování důchodového věku, takže podle tohoto návrhu se věk odchodu do důchodu zvyšovat nebude.

Kromě toho by paní ministryně práce a sociálních věcí chtěla, aby se v příštím roce zvýšila minimální mzda z 15 200 korun na 18 000 korun.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Upozorňuje například na to, že v sousedním Polsku a na Slovensku je minimální mzda vyšší než v Česku. „Jsou to ekonomicky méně výkonné státy, než jsme my,“ řekla Jana Maláčová.

PSALI JSME: „CHODÍ O BERLÍCH A JEDNAK JEZDÍ NA INVALIDNÍM VOZÍKU“: JIŘÍ PAROUBEK PROMLUVIL, JAK SE CÍTÍ JEHO PRVNÍ MANŽELKA ZUZANA

PŘIPOMÍNÁME: VÁCLAV KLAUS HODLÁ USPOŘÁDAT VELKOU OSLAVU NAROZENIN NA PRAŽSKÉM HRADĚ: POZVÁNKU DOSTAL I MILOŠ ZEMAN

Share