Jan Hamáček uvedl, že brzké rozvolnění opatření nebude: množství potřebného materiálu pro očkování je podle něj dostatečné

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci Ústředního krizového štábu uvedl, že žádné zmírnění opatření zatím nechystá. I když se počet nových případů nákazy snížil, ale je to jen začátek, je nutné, aby se situace zlepšila. Pokud se opatření nyní rozvolní, může se velmi rychle epidemická situace opět zhoršit.

„Pokud teď nárůst nově nakažených stagnuje, tak ještě přibližně 14 dní budou přibývat počty nakažených tím tempem, jako v uplynulých deseti dnech rostly nové případy,“ řekl Jan Hamáček.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Žádné zmírnění opatření proto zatím nechystá, Česko bude ještě nějakou dobu na pátém stupni pohotovosti. Epidemická situace je stále velmi vážná.

Ministr vnitra hovořil také o zásobách věcí potřebných k očkování, jako jsou injekční stříkačky a jehly. Řekl, že ty prostředky, které jsou nyní k dispozici v zemi bude stačit na 65 dní.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Pak budou prováděny dodávky do státních hmotných rezerv. To znamená, že s těmito materiály je situace stabilní.

Pokud by v některém regionu tyto materiály docházely, musel by to nahlásit ministerstvu zdravotnictví a tato otázka by byla vyřešena.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Šéf centrálního krizového štábu dodal, že ještě dříve si stát objednal vše potřebné k očkování. Zakázky tvořily zhruba polovinu objemu pravděpodobné spotřeby.

Tyto dodávky budou realizovány zhruba na konci ledna, možná začátkem února. Podle něj je nyní v Česku 689 tisíc injekčních stříkaček a 793 tisíc jehel. Jedná se o injekční stříkačky a jehly pro aplikaci.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Jan Hamáček také sdělil, že v zemi je nyní dostatek lůžkových kapacit. K pomoci v boji proti epidemii pomáhá armáda, ale pomoci mohou i hasiči nebo policisté.

Na středečním zasedání vlády měli ministři projednat velkokapacitní očkovací centra, která jsou součástí strategie očkování.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Také ministr vnitra dodal, že pravděpodobně plánované sčítání lidu na jaře se konat nebude. Předtím bude nutné se o možných rizicích poradit s ministerstvem zdravotnictví.

PSALI JSME: ROMAN PRYMULA SESTAVIL SEZNAM NEJČASTĚJŠÍCH ZPŮSOBŮ NÁKAZY KORONAVIREM: POZDRAV STISKNUTÍM RUKY SKONČIL NA DRUHÉM MÍSTĚ

PŘIPOMÍNÁME: “MÁM TO POŘAD V HLAVĚ”: CO SI MYSLÍ PETR JANDA O OČKOVÁNÍ

Share