Roman Prymula sestavil seznam nejčastějších způsobů nákazy koronavirem: pozdrav stisknutím ruky skončil na druhém místě

Toto gesto vzniklo ještě před tisíci lety, ukázalo, že jeden člověk nemá vůči druhému špatné úmysly. Pozdravit se rukou se stalo tradicí a u některých národů dokonce zvykem. Koronavirus však tuto tradici porušil, lidé si kvůli tomu přestali stisknout ruce, ale přišli s novým druhem pozdravu.

Lidé se dotýkají loktů nebo nohou. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula prozradil pro ŽivotvČesku.cz, jakým způsobem nejčastěji dochází k přenosu viru.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog sestavil seznam nejčastějších způsobů šíření viru. Na prvním místě je verbální komunikace bez roušky.

Na druhém místě je pozdrav přes stisknutí rukou. Na třetím místě je dotyk ke všem předmětům, na kterých může být virus.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Na dalším místě je možnost nakazit se jídlem a pitím. Existuje však také možnost nakazit se při slovní komunikaci, i když lidé mají na sobě roušky.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Člověk má neustále na dlaních stovky různých bakterií a virů, často se tam dostanou z kliky dveří, například doma nebo v kanceláři.

Roman Prymula / Zdroj: twitter.com

Zatím se naštěstí ukazuje, že některé ukazatele šíření viru klesají, například reprodukcí číslo se snížilo z 1,12 na 1,01.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Také už dříve Roman Prymula hovořil o místech, kde se lidé nejčastěji nakazí koronavirem. Nejvíce případů nákazy bylo právě v práci. Ale pokud je otevřeno mnoho různých zařízení, počet míst možné nákazy se výrazně zvyšuje.

PSALI JSME: VÁCLAV KLAUS PRÝ PŘIŠEL DO RESTAURACE PRO JÍDLO, VEŠEL DOVNITŘ A BYL TAM PŘES HODINU BEZ ROUŠKY: V RESTAURACI BÝVALÝ PREZIDENT PRÝ CHTĚL NA ZÁCHOD

PŘIPOMÍNÁME: ZNÁMA ZPĚVAČKA SDÍLELA ČÁST SVÉHO SOUKROMÍ: LUCIE VONDRÁČKOVÁ PROZRADILA, KDO VEDLE NI SPÍ

Share