Index rizika PES zůstává na hodnotě 71 bodů a reprodukční číslo je 1,05: ministři budou v pondělí jednat o prodloužení nouzového stavu

Pět dní po sobě má index rizika hodnotu 71 bodů. Reprodukční číslo má hodnotu 1,05. Pokud je toto číslo větší než 1, znamená to, že epidemie se začne šířit rychleji, pokud je menší než 1, pak se epidemie zpomaluje. V Česku zatím fungují opatření odpovídající pátému stupni pohotovosti.

Index rizika je také ovlivněn dalšími třemi ukazateli. Například mírně zhoršili takové ukazatele jako počet nakažených na 100 tisíc obyvatel a 14denní průměr nakažených mezi seniory.

Trendový profil aktuálního počtu osob s laboratorně prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

Zároveň se ale zlepšil ukazatel podílu hospitalizovaných s koronavirem u kterých se nemoc projevila až v nemocnici. Ale tyto změny byly nevýznamné, takže to neovlivnilo index rizika.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 / Zdroj: mzcr.cz

V neděli bylo testováno podstatně méně lidí než ve všední dny, a to bylo provedeno 7 399 PCR testů a 12 783 antigenních testů. Počet nových případů nákazy za neděli byl 2 415.

Kabinet bude v pondělí jednat o prodloužení nouzového stavu. Zatím nouzový stav platí do 14. února. Zatím ale ve Sněmovně nemají dostatek poslanců, kteří by byli ochotni žádost vlády podpořit.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministři budou také diskutovat o možném zpřísnění některých opatření, případně o jejich změně. Zatím to bude jen diskuse.

Například před několika dny šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný připustil, že by bylo možné omezit cestování po České republice.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády Andrej Babiš a řada dalších politiků by ale k takovému kroku jít nechtěli. Ministři budou ještě projednávat finanční bonusy pro lidi, kteří budou muset být v karanténě nebo v izolaci.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Existují různé možnosti, jak by to bylo možné realizovat, například příspěvek nebo zvýšení nemocenské. Někteří lidé se bojí hlásit svou nemoc kvůli tomu, že jim v karanténě nebo izolaci výrazně klesají příjmy.

Robert Plaga / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu školství Robert Plaga chce také vládě navrhnout plán návratu žáků do škol. To by mohlo začít 1. března. K tomu by ale bylo nutné zavést pravidelné testování na koronavirus ve školách.

PSALI JSME: NEZISKOVÉ ORGANIZACE VARUJÍ VLÁDU PŘED PŘEHAZOVÁNÍM EVROPSKÝCH PENĚZ MEZI FONDY: PODLE NICH DESETI PROCENTŮM ČECHŮ HROZÍ CHUDOBA

PŘIPOMÍNÁME: NĚMECKO MŮŽE VZÍT MAXIMÁLNĚ DESET ČESKÝCH PACIENTŮ S KORONAVIREM: ČESKÉ MINISTERSTVO ŘÍKÁ, ŽE MÁME LŮŽEK DOST

Share