Neziskové organizace varují vládu před přehazováním evropských peněz mezi fondy: podle nich deseti procentům Čechů hrozí chudoba

Koronavirus může mít negativní dopad na finanční stav mnoha lidí. Stát navíc chce část peněz z evropských fondů, které jsou určeny na sociální oblast použit na jiné potřeby. Kvůli tomuto rozhodnutí čelí kritice ze strany neziskových organizací. Informuje o tom web seznamzpravy.cz.

Nyní právě končí přípravy evropského dotačního období pro rok 2021 až 2027 a rozhoduje se, jak a kam peníze poputují.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Premiér Andrej Babiš je při tom varován iniciativou Za bydlení, která představuje desítky neziskových organizací. Mají obavy, že vládní změny budou mít dlouhodobý dopad pro všechny generace.

Říkají, že je kabinet společně s jednotlivými ministerstvy neslyší. Kvůli tomu nyní vystoupily veřejně.

Evropská unie / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Neziskovkám vadí, že vláda navrhuje peníze ze sociálních programů přesunout na dopravní infrastrukturu a energetiku. Dalším bodem rozporu je spolufinancování projektů ve výši 5 %.

To znamená, že neziskovým organizacím na sociální projekty zbyde méně peněz u bude složitěji je čerpat v době, kdy vládne koronavirová krize.

Evropská unie / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Máme pocit, že si vláda neuvědomuje dopady,“ prohlásil šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Změny, které chce udělat vláda dotknou se například programu Zaměstnanost plus, což by znamenalo, že že budou disponovat o 200 milionů eur menší částkou. Peníze tak nedostanou lidé bez přístřeší, se zdravotními potížemi a další ohrožené osoby.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

To by podle představitelů neziskových organizací mohlo vést k chudobě a ohrozit až deset procent obyvatel Česka.

Na ministerstvu pro místní rozvoj říkají, že peníze jsou potřeba na rozvoj dopravní infrastruktury a ochrany klimatu. Zdůrazňuje, že finanční prostředky bude možné následně přesouvat do jiných fondů, pokud bude potřeba.

Evropská unie / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Očekává se, že vláda bude muset s Evropskou komisi jednat o přesunu mezi jednotlivými fondy.

PSALI JSME: „DNES UŽ CHŘIPKA ANI NEEXISTUJE, UŽ JE JEN COVID,“ ŘEKL ANDREJ BABIŠ, ŽE SITUACE JE ÚPLNĚ JINÁ NEŽ NA JAŘE: VLÁDA BUDE PROJEDNÁVAT TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH

PŘIPOMÍNÁME: NĚMECKO MŮŽE VZÍT MAXIMÁLNĚ DESET ČESKÝCH PACIENTŮ S KORONAVIREM: ČESKÉ MINISTERSTVO ŘÍKÁ, ŽE MÁME LŮŽEK DOST

Share