Odborníci nyní uvádějí, že existuje několik variant, jak se bude epidemie koronaviru vyvíjet. Na podzim by mělo přijít zhoršení, ale nemocnice by to měly vydržet a vše by skončilo mírnými opatřeními. Myslí si to epidemiolog Rastislav Maďar. Evoluční biolog Jaroslav Flegr s ním souhlasí a dodává, jak se nové vlně dá zabránit. Dle jeho slov velkou roli bude hrát hladina proočkovanosti populace. Informuje o tom web zivotvcesku.cz.
Maďar nevěří, že se epidemie utlumí a říká, že nemůžeme být tak naivní. Je ale také přesvědčen, že koronavirus nejvíce bude zasahovat kolektivy, kde je nízká hladina proočkovanosti. V opačném případě se ale nákaza by neměla šířit plošně.
Epidemiolog říká, že se na podzim může zvýšit reprodukční číslo, které ukazuje, kolik nakažená osoba nakazí lidí kolem sebe. Pokud je pod jedničkou, znamená to, že epidemie ustupuje.
„Čím více budeme populace proočkovaná, tím později další vlna přijde,“ uvedl Flegr s tím, že kvůli mutacím koronaviru potřebujeme mít vyšší hladinu proočkovanosti. Problémem je nyní tzv. indická varianta, kterou ale může nahradit ještě nakažlivější mutace.
Dle slov Flegra pro udržení epidemie pod kontrolou, je potřeba naočkovat více lidí a mít vysokou promořenost. Odborník dodává, že v zimě kvůli indické mutaci budeme muset mít až 90 % naočkované populace.
Maďar uvádí, že velkým rizikem je to, že jsou staří lidé, které zatím vakcínu nedostali. Přesvědčovat se musí i mladí lidé, aby nemocnice na podzim nebyly přetížené.
Nakonec epidemiolog řekl, že indická mutace může již brzy vytlačit britskou mutaci. Aby lidé před ní byli chránění, potřebují dostat dvě dávky vakcíny.
PŘIPOMÍNÁME: MINISTR VOJTĚCH NAZNAČIL, KDY ROUŠKY NAHRADÍ RESPIRÁTORY V OBCHODECH A HROMADNÉ DOPRAVĚ: KDY SE TO STANE