Falešné covid pasy jen za několik tisíc korun: někteří lidé chtějí využívat výhody certifikátu o očkování, ale zároveň nechtějí dostat vakcínu

V poslední době se v Česku objevily covid pasy, aby občanům bylo snazší prokázat svou bezinfekčnost. Poté se téměř okamžitě objevil trh s falešnými covid pasy. Odborníci tvrdí, že nyní se takových falešných dokumentů stalo pětkrát více než dříve. Ale samozřejmě, získání takového pasu je nelegální. Informuje o tom server TN.cz.

Život pro lidi se stává mnohem jednodušší, když mají covid pas. Díky tomu mohou využívat všechny služby nebo volně cestovat.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Mnoho lidí však hledalo a stále hledá příležitost, jak obejít oficiální cestu a vyhnout se očkování. Chtějí jet na dovolenou, ale zároveň nechtějí dostat vakcínu.

Kvůli tomu vznikl černý trh s covid pasy na internetu, tedy na takzvaném darknetu.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Možnost je koupit si někde nějaký ze zahraničí, z nějaké země, kde není jednoduché to ověřit,“ uvedl pro TV Nova Miloslav Lujka, expert na kybernetickou bezpečnost.

Podle něj takový dokument vypadá věrohodně a lidé s ním mohou cestovat. Je to ale nelegální a nákup jednoho takového pasu stojí v průměru 3 až 5 tisíc Kč.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

TV Nova uvádí, že existují ještě levnější způsoby, jak padělat covid pas. Jedním z těchto způsobů je při použití textových nebo grafických editorů. To lze udělat i během několika minut.

Rozdíl mezi originálem a padělkem uvidí jen odborník. Kromě toho existují také způsoby, jak to padělat i v mobilním telefonu. Ale hlavním problémem s takovými padělky je QR kód.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odborníci proto radí všem provozovatelům používat potřebné aplikace.

PSALI JSME: „A TO JE DŮLEŽITÉ, UMĚT SE POCHVÁLIT“: EVA HOLUBOVÁ PO NÁVRATU DO PRÁCE JE VYČERPANÁ

PŘIPOMÍNÁME: METEOROLOGOVÉ SDÍLELI NOVOU PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: DO ČESKA SE VRACÍ TEPLÉ POČASÍ, TEPLOTY MOHOU VYŠPLHAT AŽ NA 31 STUPŇŮ, ALE MÍSTY MOHOU BÝT I BOUŘKY

Share