Existuje riziko, že se situace s koronavirem může změnit k horšímu: Roman Prymula vysvětlil, za jakých podmínek by se to mohlo stát

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný chce, aby lidé opatření dodržovali ještě do konce nouzového stavu, tedy do 11. dubna. Zároveň ale doufá, že už ho nebude nutné prodlužovat. Počty klesají a vypadá to, že epidemie bude brzy opět pod kontrolou. Stále však zůstává riziko, že se situace může změnit horším směrem, pokud budou přijata špatná rozhodnutí. Tuto situaci okomentoval pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a současný prezidentův poradce Roman Prymula.

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Bylo to nutné, aby ještě nějaký čas fungovala současná opatření.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

První zmírnění opatření budou ministři projednávat už po Velikonocích. Postupně se snižuje počet nových případů nákazy a počet hospitalizovaných pacientů.

Část lidí už má imunitu, pokračuje očkování, ale stále zůstává nebezpečí, že se situace může začít zhoršovat. Zatím není vyhráno.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Na řadě zemí je vidět, že se skutečně bohužel může vrátit v plné síle. Jakmile se opatření rozvolní, hrozí opětovný nárůst,“ řekl Roman Prymula pro Život v Česku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že je to riskantní, když ještě nedostatečný počet lidí má imunitu. Proto by nyní bylo nutné urychleně naočkovat značnou část populace.

Pak se počet lidí, kteří budou mít imunitu po proděláne nemoci nebo po očkování bude stačit k tomu, aby se epidemie zpomalila nebo vůbec zastavila.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády Andrej Babiš koncem minulého týdne řekl, že opatření zatím není třeba rozvolňovat. Vláda hodlá toto téma projednat už po Velikonocích. Pak už bude možné říci nějaké konkrétní termíny.

PSALI JSME: ŠÍŘENÍ KORONAVIRU V ČESKU ZPOMALUJE: SITUACE SE ZLEPŠUJE, V NEDĚLI BYL NEJNIŽŠÍ POČET NOVÝCH PŘÍPADŮ NÁKAZY OD 6. PROSINCE

PŘIPOMÍNÁME: LABORATOŘ V ČESKU ZAZNAMENALA NEPOPSANOU MUTACI KORONAVIRU: ODBORNÍCI UVEDLI, JAKÝ MUŽE MÍT VLIV NA PROTILÁTKY

Share