Epidemie v Česku posiluje a čísla se zvětšují: Ladislav Dušek uvedl, kdy omikron zasáhne rizikové skupiny populace

Česko již zřejmě naplno čelí omikronu a v neděli laboratoře zaznamenaly přes 7 tisíc případů, což je největší číslo za neděli od konce listopadu. Počty hospitalizovaných ale klesají a to může znamenat, že odborníci mají pravdu, když tvrdí, že omikron nezatíží nemocnice a rychle projde populací. Informuje o tom web novinky.cz.

„O víkendu došlo k poklesu počtu testů, přesto pozorujeme velmi vysokou záchytovost pozitivních případů,“ uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek s tím, že epidemie sílí, jelikož pozitivita testů místy dosahuje 30 %.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Statistici předpokládají, že omikron činí více než polovinu všech případů ve všech krajích. Dušek říká, že v dalších dnech čísla budou růst a Praha jako první se může dostat na vrchol vlny.

Počty pacientů s covidem, kteří potřebují lékařskou péči ale klesají. To by mohlo znamenat, že omikron má mírnější průběh.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Problém může nastat, když se koronavirus dostane ke zranitelným kategoriím, které mohou nemocnice zatížit.

Vláda kvůli omikronu schválila takzvanou pracovní karanténu a do práce mohou například zdravotníci i s pozitivním testem, pokud nemají příznaky onemocnění. Tuto změnu zpochybnil prezident Miloš Zeman.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Od pondělí zaměstnanci budou testování dvakrát týdně antigenními testy. Karanténa a izolace pro nakažené je zkrácena na 5 dní.

I když v Česku řádí omikron, nová opatření by se neměla dotknout kultury.

PSALI JSME: „NEBYLO BY DOBRÉ, ABY EVROPSKÉ ZEMĚ BYLY PŘÍLIŠ ZÁVISLÉ NA RUSKU“: PETR FIALA PROMLUVIL O ROZVOJI ČESKÉ ENERGETICKÉ POLITIKY

PŘIPOMÍNÁME: „ZMRAZÍTE PLATY TĚM, KTEŘÍ JSOU PLACENI NEJHŮŘE“: MICHAL ŠMARDA KRITIZOVAL VLÁDU. MARIAN JUREČKA PŘIPOMNĚL, ŽE PŘEDCHOZÍ VLÁDA ZVÝŠILA STÁTNÍ VÝDAJE

Share