Důchody se zvýší o 300 Kč nad rámec zákonné valorizace: prezident Miloš Zeman návrh podepsal

Zvýšení důchodů o 300 Kč nad rámec zákonné valorizace nejprve schválila Sněmovna, potom to schválil Senát. Návrh pak podepsal i prezident Miloš Zeman. Zbývá jen, aby kabinet schválil parametry valorizace. Informuje o tom web Českédůchody.cz.

Zvýšení důchodů o 300 Kč nad rámec zákonné valorizace bylo dlouhodobě velmi diskutovaným tématem. Diskuse už ale skončila a hlava státu návrh podepsala.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Už dříve prezident řekl, že takový krok podporuje, protože v Česku rychle rostou ceny. Podle něj důchodci pracovali celý život a teď by neměli doplácet na současnost.

„Pokud by hrozil reálný propad životní úrovně penzistů, je na místě uvažovat i o mimořádné valorizaci,“ uvedl Miloš Zeman pro Českédůchody.cz.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Míra inflace v Česku činí nyní zhruba 3,4 procenta. Nejrychleji zdražují služby, potraviny i spotřebitelské ceny. Podle resortu práce a sociálních věcí rostou výdaje důchodců rychleji, než se očekávalo dříve.

Zákonná valorizace tedy bude pravděpodobně i vyšší, než se předpokládalo na jaře. Ta by mohla dosáhnout 497 Kč.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Do konce října by vláda měla schválit pravidla pro zákonnou valorizaci, poté si důchodci budou moci spočítat, o kolik se zvýší jejich důchod.

Předpokládá se také, že kvůli tak rychlému zvýšení penzí se někteří lidé mohou rozhodnout dříve odejít do důchodu i kdyby to měl být předčasný důchod.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Kromě toho poslanci schválili také bonus 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě. Hlava státu Miloš Zeman návrh od počátku také podporoval.

PSALI JSME: “JINAK BYCH SKONČIL POD LIBEŇSKÝM MOSTEM”: JIŘÍ KRAMPOL PROMLUVIL, PROČ MUSÍ PRACOVAT I VE SVÝCH TŘIAOSMDESÁTÍ LETECH

PŘIPOMÍNÁME: KANDIDÁTKA NA PREZIDENTKU KLÁRA LONG SLÁMOVÁ UKÁZALA SVŮJ DŮM: BLÍZKO DOMU VYTVOŘILA PLÁŽ

Share