ČR má v rezervách maso, které by stačilo pouze na jeden a půl dne: Vláda hodlá tuto situaci změnit

Česká republika má nyní ve státních skladech zásoby masa, které budou stačit jen na jeden a půl dne. Kabinet by proto chtěl posílit potravinovou bezpečnost. V budoucnu by zásoby masa měly stačit na 15 dní. Informuje o tom web ct24.ceskatelevize.cz.

Vláda chce, aby změny byly systémové. Nyní je ve skladech mražené maso, ale ministři chtějí, aby zemědělci měli v budoucnu více živých zvířat.

Obchod / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Stát by platil zemědělcům za část komodit rezervační poplatek a vlastní nákup by proběhl až ve chvíli, kdybychom tyto zásoby skutečně potřebovali,“ řekl šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Je známo, že stát má určité zásoby potravin ve skladech. Z těchto zásob je ale nyní možné připravit 13 milionů porcí. Takové množství porcí by nestačilo ani na 2 celé dny.

Obchod / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nejvíce je ve skladech obilí. Kromě toho má stát také určité množství mraženého masa, sušeného mléka, sýra, másla, těstovin, cukru a soli.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) má stát obilnin na více než 40 dnů. Řekl, že to bude stačit minimálně do nejbližší sklizně.

Zdeněk Nekula / Zdroj: iROZHLAS.cz

Je třeba také říci, že všechny potraviny ve skladech musejí měnit za čerstvé po určité době. Dle Pavla Švagra kabinet chce v příštích letech navýšit zásoby potravin na 15 dní. Na to by ale stát musel vynaložit 8 miliard Kč.

Rezervační systém má určité výhody, stát by totiž nemusel utrácet peníze za sklady a za energie. Kritici ale také tvrdí, že pokud se zvířata nakazí, jejich maso nebude možné jíst, takže stát v případě nouze nic nedostane.

PSALI JSME: MIROSLAVA NĚMCOVÁ KRITIZOVALA BABIŠE A OKAMURU: DŮVODEM BYLO, ŽE VLÁDA POMÁHÁ UKRAJINCŮM

PŘIPOMÍNÁME: PUTIN SE NA UKRAJINĚ NEZASTAVÍ: AMERICKÝ DIPLOMAT ŘEKL, KTERÉ ZEMĚ JSOU V OHROŽENÍ

Share