Putin se na Ukrajině nezastaví: Americký diplomat řekl, které země jsou v ohrožení

Ruský prezident Vladimir Putin chce posílit svou vojenskou přítomnost co nejdál na Západě. Jeho dalšími oběťmi by se mohly stát Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Moldavsko. Uvedl to v rozhovoru pro The Hill americký diplomat Robert Pearson.

Pearson poznamenal, že Putinův seznam potenciálních obětí zahrnuje nejen Estonsko, Lotyšsko a Litvu, ale i Polsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Moldavsko.

Vlajky/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Podle Pearsona se nyní NATO musí soustředit nejen na obranu svých národů, ale i myslet na evropskou bezpečnost po skončení současné války. Pokud se tak nestane, Rusko se bude nadále snažit zastrašovat a ohrožovat všechny hraniční země Aliance a Moldavsko.

„Víme, že pokud Putin přežije, udělá vše pro to, aby co nejvíce posílil ruskou vojenskou přítomnost na Západě. Donutí Minsk k větší podřízenosti Moskvě a učiní přítomnost ruských jednotek polotrvalou, jako v Sýrii a Kazachstánu. Zintenzivní aktivity v Kaliningradu a podél ruských baltských hranic jako zbraň k zastrašení pobaltského NATO, Polska a Německa,“ řekl diplomat.

Americký diplomat Robert Pearson/ Zdroj: YouTube

Pearson poznamenal, že Putin má zájem na zmrazení konfliktu na Ukrajině.

Diplomat se domnívá, že hlavním úkolem NATO je rozhodnout o novém bezpečnostním systému pro Evropu po skončení války Ruska proti Ukrajině.

Putin/ Zdroj: YouTube

Zároveň zdůraznil, že sankce proti Rusku nebudou vítězstvím USA ani Aliance, pokud nebudou Putina motivovat ke stažení svých jednotek z Ukrajiny. V tomto případě musí Evropa a Spojené státy pochopit, že nestačí „hrát obranu“.

Vojáci NATO/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: „ŽIJE VE SVÉM ILUZORNÍM SVĚTĚ“: VOJENSKÝ EXPERT ŘEKL, CO BY MOHLO ZASTAVIT PUTINA NA UKRAJINĚ

PŘIPOMÍNÁME: KREML POJMENOVAL PODMÍNKU, ZA NÍŽ SE MŮŽE USKUTEČNIT OSOBNÍ SETKÁNÍ PUTINA A ZELENSKÉHO

Share