V Česku je inflace jedním z hlavních problémů, které trápí občany. Zdražily potraviny, pohonné hmoty a energie. Vláda chce občanům pomoci, proto bude zaveden takzvaný úsporný tarif. Premiér Petr Fiala už oznámil několik detailů. Píše o tom server TN.cz.
O tomto tématu promluvil předseda vlády ve svém pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily a sdělil několik podrobností.
Podle něj zatím není možné přesně říci, kdo kolik peněz od státu dostane. Dosud byl stanoven pouze princip, podle kterého bude stát pomáhat lidem a firmám. Na tuto pomoc stát vyčlení 66 miliard Kč.
„Kolik konkrétně každý dostane, to závisí na spoustě faktorů,“ řekl Petr Fiala. Jedná se o to, jaký tarif má člověk, nebo čím topí své bydlení atd.
Předseda vlády však uvedl, že každý může ušetřit tisíce korun. Pro některé lidi by to byla opravdu nezbytná pomoc. „Bude se to týkat opravdu všech,“ dodal Petr Fiala.
Kolik ale ušetří, se občané dozvědí až na podzim. Lidé, kterým tato pomoc nebude stačit, pak budou moci požádat o příspěvek na bydlení. Nárok na něj mají lidé, pokud jsou jejich náklady na domácnost vyšší než třetina jejich příjmů.
Premiér vysvětlil, že vláda se snaží lidem pomáhat, ale na druhou stranu se snaží hospodařit zodpovědně. To znamená, že stát chce jednat tak, aby se lidé nedostali do problémů, ale také aby se inflace dále nezvyšovala.
Ekonom Lukáš Kovanda říká, že podobná pomoc od státu není ideální. Vysvětlil, že jde o plošné opatření, tedy že to pomůže i bohatým lidem.
Dodal, že negativním faktorem tohoto tarifu je, že pouze maskuje příznaky vážného ekonomického problému, není to řešením podstaty tohoto problému. Podle něj je státní rozpočet nyní deficitní a bude stejný i v dalších letech. Tato státní pomoc by proto znamenala i zvýšení státního dluhu.
PSALI JSME: CO ČEKÁ EVROPU V BUDOUCNU: G7 PŘIPRAVUJE PLÁN ROZVOJE EU