Pšenice v poslední době výrazně zdražila. Důvodem je fakt, že obchodníci z Afriky a Blízkého východu skupují pšenici, kvůli tomu výrazně vzrostla poptávka po ní. Kupují i pšenici z Česka. Svazy pekařů a zemědělců by proto chtěly, aby vláda kontrolovala export obilovin. Informuje o tom CNN Prima News.
Ruská federace a Ukrajina jsou velmi důležitými vývozci obilí, asi třetina vyvezeného obilí pochází právě z těchto dvou zemí.

Chléb / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com
Kvůli válce se zastavil export z obou států. Mnoho zemí nakupovalo obiloviny právě z Ruska a Ukrajiny, ale nyní jsou tyto země nuceny hledat nové dodavatele.
Tak například obchodníci z afrických zemí a ze zemí Blízkého východu začali kupovat pšenici z Česka. Podle ředitele svazu pekařů Bohumila Hlavatého kupují stávající pšenici, ale kromě toho kupují i budoucí úrodu.

Bohumil Hlavatý / Zdroj: Blesk.cz
V Česku zemědělci pěstují 150 až 180 procent obilovin potřebných pro naši zemi. Přebytek obvykle prodávají především státům EU.
Podle Agrární komory se ale očekává, že obchodníci z Afriky a Blízkého východu nabídnou vyšší cenu než země Evropské unie.

Jan Doležal / Zdroj: youtube.com
„Tam už je to otázka hladomoru, takže motivace těch zemí je skutečně vysoká,“ řekl prezident Agrární komory Jan Doležal. Myslí si, že země budou letos na světovém trhu bojovat o obiloviny.
Kvůli tomu budou problémy i v Česku. Například čeští mlynáři už jsou nuceni kupovat pšenici za stejnou cenu jako obchodníci z jiných zemí. To v budoucnu ovlivní cenu pečiva.

Lukáš Kovanda / Zdroj: youtube.com
Podle ekonoma Lukáše Kovandy by bochník chleba na konci roku mohl stát i 70 až 80 korun. Ekonomové také říkají, že pro lidi může být výhodnější pečení chleba doma.