Tento svět opustila Meda Mládková: Jiří Pospíšil ji označil za jednu z nejvýznamnějších žen našich novodobých dějin

V úterý 3. května zemřela známá sběratelka umění a zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková. Bylo jí 102 let. O její smrti informoval na sociálních sítích poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil. Píše o tom web TN.cz.

Europoslanec ji označil za jednu z nejvýznamnějších žen novodobé historie České republiky. Příčinou smrti byly pravděpodobně zdravotní problémy, které souvisely s jejím věkem.

Meda Mládková / Zdroj: youtube.com

Narodila se v roce 1919 v Zákupech. V roce 1938 se stala profesionální tanečnicí. Až do konce druhé světové války žila a pracovala ve Vídni. V roce 1946 se rozhodla odcestovat do Švýcarska.

Poté žila dlouhou dobu v emigraci, po Švýcarsku odjela do Francie, po nějaké době odletěla za oceán a žila v USA.

Meda Mládková / Zdroj: youtube.com

Do Česka se vrátila na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Poté, co v roce 1989 zemřel její manžel Jan Mládek, se rozhodla dát české metropoli rodinnou sbírku moderního umění.

Podle Jiřího Pospíšila sice Meda Mládková žila většinu života v jiných zemích, ale byla velkou vlastenkou.

Meda Mládková / Zdroj: youtube.com

Je také zakladatelkou Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa. V roce 1999 ji prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

PSALI JSME: „JE TO MOJE NEJVĚTŠÍ ZLATÍČKO NA SVĚTĚ“: DOMINIKA GOTTOVÁ JE PO BOKU SVÉHO MANŽELA ŠŤASTNÁ, ALE PROMLUVILA I O PROBLÉMECH, KTERÉ MĚL

PŘIPOMÍNÁME: PRINCEZNA CHARLOTTE SLAVÍ SEDMÉ NAROZENINY: WILLIAM A KATE SE POCHLUBILI NEJNOVĚJŠÍ FOTOGRAFIÍ

Share