Andrej Babiš navrhl zmrazení platů soudců: mnozí zástupci justice s tím nesouhlasí a vysvětlili, jaké problémy mohou nastat

Premiér Andrej Babiš navrhl zmrazení platů ústavních činitelů a soudců pro příští rok. S tím však řada zástupců justice nesouhlasí. Někteří se dokonce domnívají, že tento záměr je v rozporu s Ústavou. Informuje o tom web Novinky.cz.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová návrh premiéra vnímá neutrálně. Pro Právo však uvedla, že problém může být, že návrh nebyl projednán se soudci. A to může být v rozporu s názorem Ústavního soudu.

Marie Benešová / Zdroj: youtube.com

ÚS totiž upozornil, že pokud to nebude projednáno se zástupci justice, nebude to tolerovat. Podle Marie Benešové už tato situace nastala. Její ministerstvo ale zatím bude návrh vnímat také neutrálně.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra nechápe, proč nová pravidla pro výpočet platů platila půl roku a nyní se musí znovu změnit.

Libor Vávra / Zdroj: youtube.com

Předpokládá, že pokud bude návrh schválen, mohou soudci se začít soudit se státem kvůli penězům. Proto se mu taková situace rozhodně nelíbí.

Tento návrh se nelíbí ani předsedovi Nejvyššího správního soudu Michalu Mazancovi. Podle jeho názoru nelze měnit platy na základě nějakých subjektivních představ, je nutné, aby byla provedena analýza situace a proběhla diskuse se soudci. Říká, že to neodpovídá judikatuře ÚS.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Mezi nesouhlasnými je i nejvysší státní zástupce Pavel Zeman. Platy soudců se určují podle zvláštního zákona.

Šéfka resortu financí Alena Schillerová ale podpořila nový způsob výpočtu mezd. Podle ní se zabrání prudkému zvýšení platů, jakmile budou rozmrazeny.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Resort vnitra, v jehož čele stojí Jan Hamáček, návrh premiéra také vnímá neutrálně.

PSALI JSME: V PONDĚLÍ ZAČNOU MINISTŘI PROJEDNÁVAT NÁVRH ROZPOČTU NA ROK 2022: JAKÝ MŮŽE BÝT DEFICIT A JAKÉ JSOU PRIORITY V ROZPOČTU

PŘIPOMÍNÁME: TRUMP VYZVAL ČÍNU, ABY ZAPLATILA 10 BILIONŮ DOLARŮ JAKO ODŠKODNĚNÍ ZA KORONAVIRUS

Share