„Bál jsem se lásky“: Jak bezdomovec dokázal získat titul profesora

Jesse Thistle strávil více než deset let života na ulici a ve vězení. Navzdory tomu se mu podařilo stát profesorem historie.

Když se 32letý Jesse vrátil z rehabilitace, stal se bezdomovcem. Prarodiče ho vyhodili z domu, když mu bylo jen 19 let. „Můj dědeček byl zastáncem přísné disciplíny a bil nás, pokud jsme dělali špatné věci,“ vzpomíná Jesse.

Děti / Zdroj: bbc.com

„Řekl mi, že pokud u mě někdy najde drogy, vzdá se mě, a to byla pravda,“ dodal muž. V den, kdy jeho babička viděla, jak mu z kapsy vypadl kokain, bylo mu řečeno, aby se sbalil a odešel.

„Vypadalo to jako konec mého světa,“ přiznává muž. Jesseho život byl od začátku chaotický. Jeho otec měl problémy se zákonem v Torontu a uprchl do severního Saskatchewanu, kde potkal dívku, která porodila mu tři syny, Josha, Jerryho a Jesseho.

Rodina/ Zdroj: bbc.com

Sonny užíval heroin a byl často krutý, takže žena od něj nakonec utekla a vzala děti s sebou. Poté, co se kluci ocitli v sirotčinci, byli posláni žít k prarodičům, kteří zakázali matce několik let navštěvovat děti.

Ve škole Jesse měl špatné známky a nikdy se nenaučil správně číst. „Pili jsme a užívali jsme drogy,“ říká Jesse. A potom ho prarodiče vyhodili.

Děti / Zdroj: bbc.com

Jesse spal čtyři měsíce v autě. Pak prodal všechno, co měl, kromě oblečení, ale stále hladoval. V zoufalství Jesse ukradl z lékárny velké množství léků proti bolesti a všechny je snědl. Byl hospitalizován, ale to jeho chování nezměnilo.

Jednoho večera spadl Jesse z výšky tři a půl patra na zem. Lékaři nemohli uvěřit, že Jesse přežil. Jeho problémy ale začaly poté, co byl propuštěn z nemocnice. „Noha mi začala hnít a začala se objevovat gangréna,“ říká.

Pamatuje si, jak mu lékaři říkali, že mu bude možná třeba amputovat nohu, a že pokud by se infekce rozšířila do jeho srdce nebo mozku, mohla by ho zabít.

„Pomyslel jsem si: Proč nedopustím trestného činu a nebudu uvězněn? Budu tam v bezpečí, budu mít místo k odpočinku, přístup k jídlu a lékům,“ vzpomíná. Vězení bylo pro Jesseho zlomovým okamžikem. Dostal potřebnou lékařskou péči a noha se začala rychle hojit.

Muž/ Zdroj: bbc.com

Neměl ale žádnou podporu, aby se vzdal drog a alkoholu, na kterých byl závislý. Po propuštění z vězení šel Jesse do rehabilitačního centra, kde bojoval se závislostí a pokračoval ve studiu.

Byla to obtížná cesta. V jednom okamžiku začal žebrat na ulicích – a na správnou cestu se vrátil až poté, co strávil ještě jeden rok ve stejném rehabilitačním centru.

Muž/ Zdroj: bbc.com

Tam dostal podivný e-mail – hledala ho žena a bylo tam telefonní číslo. Ukázalo se, že to byla jeho matka, kterou viděl jen několikrát.

„Bál jsem se, že budu odmítnut, a bál jsem se lásky. Byl to ale úžasný rozhovor,“ říká. Pak přišly další nečekané rodinné zprávy – zpráva od jeho babičky, která umírala, a požádala Jesseho, aby ji navštívil.

Rodina/ Zdroj: bbc.com

„Řekla, že by chtěla, abych dál studoval, šel na univerzitu a udělal všechno, co jsem mohl.“ Jesse slíbil, že udělá, jak požádala jeho babička.

Pak muž poznal Lucy, která mu pomohla najít práci v restauraci. Ve stejném roce vstoupil na univerzitu v Torontu.

Žena/ Zdroj: bbc.com

Po několika letech Jesse uviděl práci profesora, znalce domorodých kultur, který z něj okamžitě udělal svého asistenta. Jesse se vrátil do Saskatchewanu, aby se znovu setkal se svou matkou. „Bylo to jako úžasný návrat domů,“ říká muž.

Rodina/ Zdroj: bbc.com

Jesseho výzkum brzy získal ocenění. Vystudoval univerzitu jako nejlepší student své fakulty a téměř dokončil doktorskou disertační práci.

PSALI JSME: LÁSKA VŠECHNO PŘEKONÁ: JAK DNES ŽIJE ŽENA, KTERÁ SE PROVDALA ZA BEZDOMOVCE

PŘIPOMÍNÁME: ZE ZANEDBANÉHO BEZDOMOVCE SE STAL POHLEDNÝ MODERNÍ MUŽ: TEĎ VYPADÁ JAKO Z OBÁLKY MÓDNÍHO ČASOPISU

Share