Tvůrci Sputniku V informovali o třetí fázi klinických testů ruské vakcíny. Ruská protikoronavirová vakcína Sputnik V má účinnost 91,6 procenta a vědci nepotvrdili žádné vážnější zdravotní komplikace, vyplývá z publikace ve vědeckém časopise The Lancet.
Ruští vědci zaznamenali úspěch při vývoji vakcíny proti koronaviru. 2. února uznávaný vědecký časopis The Lancet zveřejnil předběžné výsledky třetí fáze klinického testování ruské vakcíny, které se zúčastnilo 19 866 lidí.
Publikace uvádí, že Ruské výzkumné centrum pro epidemiologii a mikrobiologii pojmenované po čestném akademikovi N.F. Gamaleyi na základě klinických testů dospělo k závěru, že po podání druhé dávky prokázal lék účinnost 91,6 procenta.
„Vývoj vakcíny Sputnik V byl dosud kritizován jako unáhlený, bez důkladnosti a transparentnosti. Výsledky zde uvedené jsou ale jednoznačné a byl vysvětlen vědecký princip očkování: To znamená, že by v boji proti COVID-19 mohla být použita ještě jedna vakcína ke snížení počtu nakažených,“ uvedli v komentáři profesoři Ian Jones (University of Reading) a Polly Roy (London School of Hygiene & Tropical Medicine).
Podle informací zveřejněných v listu The Lancet z 14 964 osob, kteří dostali vakcínu, onemocněli koronavirem pouze 16. V menší skupině, která dostala placebo, onemocnělo 62 lidí (ve skupině bylo 4902 účastníků).
Závažné nežádoucí účinky, které vyžadovaly léčbu, byly zjištěny u 45 lidí, kteří dostali vakcínu, a 23 lidí, kteří dostávali placebo. Tyto ukazatele jsou považovány za „vzácné“ a v žádném z těchto případů nebylo možné najít souvislost mezi komplikacemi a očkováním vakcínou.
Častějšími nežádoucími účinky byly mírné příznaky podobné chřipce a bolest v místě vpichu, krátkodobá slabost a pocit vyčerpání.
Byly také zaznamenány čtyři úmrtí, ale podle studie nemělo to žádnou souvislost s očkováním: jeden pacient utrpěl fyzická zranění, další dva měli před podáním vakcíny další závažná onemocnění.
PŘIPOMÍNÁME: BUDEME MOCT KAŽDÉMU OBYVATELI NABÍDNOUT VAKCÍNU VE TŘETÍM ČTVRTLETÍ, DO KONCE LÉTA, SLÍBILA MERKELOVÁ