Ve světě nákaze podlehl rekordní počet lidí: WHO varuje, že vakcínový nacionalismus muže vest k novým variantám koronaviru

Světová zdravotnická organizace zaznamenala za týden rekordní počet mrtvých s koronavirem. Podle WHO bylo na celém světě mezi 25. a 31. lednem hlášeno 96 364 úmrtí na COVID-19.

Téměř polovina úmrtí je v Severní a Jižní Americe. V Evropě minulý týden zemřelo na koronavirus 36 674 pacientů.

V nemocnici/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Celkově podle WHO na světě existuje 102 942 987 nakažených koronavirem, více než 2,2 milionu pacientů zemřelo.

Pohřbení/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Podle šéfa WHO muže vakcínový nacionalismus vest k novým mutacím akutního respiračního onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem SARS-CoV-2.

V nemocnici/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Oznámil to v úterý 2. února v článku publikovaném v časopise Foreign Policy.

Podle něj je slabá spolupráce mezi zeměmi vážnou překážkou celosvětového očkování v rozsahu nezbytném k ukončení pandemie.

Tedros Adhanom Ghebreyesus/ Zdroj: YouTube

„Navzdory nárůstu počtu možností vakcín současná výrobní kapacita splňuje jen malou část globálních potřeb,“ uvedl šéf WHO.

Poznamenal, že nyní bohaté země koupily 60% světových zásob vakcín. Mnoho z těchto států současně plánuje do poloviny roku proočkovat 70% dospělé populace, aby byla zajištěna kolektivní imunita.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Podle šéfa WHO, pokud většina světové populace zůstane neočkovaná, bude veškeré úsilí bohatých zemí „kontraproduktivní“.

Tedros Adhanom Ghebreyesus dodal, že pokud dovolit většině světové populace odmítnout očkování, povede to také k novým virovým mutacím, protože se COVID-19 nadále šíří mezi zranitelnými skupinami.

V nemocnici/ ilustrační foto/ Zdroj: nv.ua

„Existují už důkazy, že některé vakcíny jsou méně účinné proti novým variantám, které byly poprvé identifikovány v Brazílii a Jižní Africe,“ informoval generální ředitel WHO.

V nemocnici/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: MŮŽEME ZABRÁNIT INFEKCI A ZACHRÁNIT ŽIVOTY: WHO UVEDLA, ŽE PANDEMII KORONAVIRU LZE KONTROLOVAT

PŘIPOMÍNÁME: „MUSÍME TO UDĚLAT SPOLEČNĚ“: WHO VYZVALA ROZVINUTÉ ZEMĚ, ABY ZPOMALILY OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU

Share