WHO vyzývá Čínu, aby byla při vyšetřování toho, odkud se vzal virus, transparentnější: Požaduje kontrolu nad laboratořemi

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus doufá v lepší spolupráci s Čínou a přístup k údajům z Číny při vyšetřování původu koronaviru.

V laboratoři/ ilustrační foto/ Zdroj: dw.com

Generální ředitel WHO uvedl, že přístup k nezpracovaným údajům byl výzvou pro mezinárodní tým, který na začátku letošního roku odcestoval do Číny, aby zjistil, odkud se vlastně vzal virus, jenž způsobuje nemoc COVID-19.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO/ Zdroj: twitter.com

WHO vyzývá Čínu, aby byla transparentnější a spolupracovala. Šéf WHO zdůraznil také „tlak“ na vyloučení teorie, že by virus způsobující nemoc COVID-19 unikl z laboratoře ve Wu-chanu.

Koronavirus/ ilustrační foto/ Zdroj: ukrinform.ua

První fáze vyšetřování WHO v únoru dospěla k závěru, že je nepravděpodobné, že virus unikl z laboratoře, odborníci ale uvedli, že je zapotřebí dalšího výzkumu.

Lékaři/ ilustrační foto/ Zdroj: slovoidilo.ua

Nyní Tedros Adhanom Ghebreyesus tvrdí, že WHO potřebuje „přímé informace o situaci v této laboratoři před a na začátku pandemie“.

Světová zdravotnická organizace požaduje kontrolu nad laboratořemi v Číně, kde byly zjištěny první případy COVID-19, informoval list Le Figaro.

Test/ ilustrační foto/ Zdroj: amnu.gov.ua

„Očekáváme, že Čína tuto novou fázi vědeckého procesu podpoří sdílením všech příslušných údajů v duchu transparentnosti. Také očekáváme, že všechny členské státy podpoří vědecký proces tím, že ho nebudou politizovat,“ uvedl Tedros Adhanom Gebreyesus.

PSALI JSME: SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE VARUJE: SVĚT STOJÍ NA POČÁTKU TŘETÍ VLNY PANDEMIE KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: „NYNÍ JE NA MÍSTĚ NEJVĚTŠÍ OPATRNOST“: SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE VARUJE PŘED ROZSÁHLÝM A PŘEDČASNÝM RUŠENÍM PROTIKORONAVIROVÝCH OPATŘENÍ

Share