„Kreml není spolehlivým partnerem“: Evropa by podle šéfky EK měla být připravena na nejhorší scénář možného omezení dodávek ruského plynu

Rusko není spolehlivým dodavatelem energie a EU by měla být dříve či později připravena na úplné zastavení dodávek ruského plynu. Uvedla to šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovoru pro německou agenturu DPA, který zveřejnil týdeník Die Zeit.

Kreml/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Kreml není spolehlivým partnerem v otázce dodávek energie pro Evropu. Gazprom záměrně udržuje zásobníky prázdnější. Rusko dodává plyn do 12 členských států pouze částečně nebo vůbec nedodává.

Proto je třeba, aby Evropa byla připravena na nejhorší scénář, úplné zastavení dodávek plynu, dříve nebo později,“ prohlásila předsedkyně evropské komise.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová/ Zdroj: YouTube

Aby EU podle von der Leyenové zmírnila případného zastavení dodávek plynu z Ruska, do března příštího roku sníží spotřebu zemního plynu o 15 procent.

Dodávky plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Jde o 45 miliard metrů krychlových plynu. A měli bychom to začít dělat teď, protože čím rychleji budeme jednat, tím více ušetříme…“ dodala Ursula von der Leyenová.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová/ Zdroj: YouTube

Prvořadým cílem EU zůstává dosažení nezávislosti na dovozu ruského plynu nejpozději do roku 2027, poznamenala šéfka Evropské komise.

Dodávky plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: „PŘIJĎTE“: EU NAŠLA DALŠÍ ALTERNATIVU K RUSKÉMU PLYNU

PŘIPOMÍNÁME: «EVROPA MUSÍ NA TO BÝT PŘIPRAVENA»: ŠÉFKA EVROPSKÉ KOMISE NEVYLUČUJE, ŽE RUSKÁ FEDERACE ÚPLNĚ ZASTAVÍ DODÁVKY ZEMNÍHO PLYNU DO EU

Share