«Evropa musí na to být připravena»: Šéfka Evropské komise nevylučuje, že Ruská federace úplně zastaví dodávky zemního plynu do EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci v Bruselu prohlásila, že úplné zastavení dodávek plynu z Ruské federace do Evropské unie je pravděpodobným scénářem.

Vlajka/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Rusko nás vydírá. Rusko používá energii jako zbraň. Proto v každém případě, ať jde o částečné, vážné narušení dodávek plynu z Ruska, nebo úplné přerušení dodávek ruského plynu, Evropa musí na to být připravena,“ varovala předsedkyně Evropské komise.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová/ Zdroj: YouTube

V tomto ohledu Evropská komise navrhla nový legislativní nástroj a evropský plán snížení poptávky po plynu, který má za cíl do jara příštího roku snížit spotřebu plynu v Evropě o 15 %.

Komise navrhuje nové nařízení, které by všem členským státům stanovilo cíl snížení poptávky po plynu o 15 % mezi 1. srpnem 2022 a 31. březnem 2023.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová/ Zdroj: YouTube

„Evropská unie čelí riziku dalšího omezování dodávek plynu z Ruska kvůli tomu, že Kreml používá vývoz plynu jako zbraň, přičemž téměř polovina našich členských států už byla postižena omezením dodávek plynu. Přijetím opatření nyní lze snížit riziko i náklady pro Evropu,“ stojí v prohlášení.

PSALI JSME: ŠÉF UNIJNÍ DIPLOMACIE BORRELL: EU BY MĚLA UTRÁCET VÍCE NA OBRANU A SPOLEČNĚ NAKUPOVAT ZBRANĚ

PŘIPOMÍNÁME: „ZŮSTÁVÁ SILNÁ A JEDNOTNÁ“: EU MŮŽE UKRAJINĚ POSKYTNOUT DALŠÍ VOJENSKOU POMOC V HODNOTĚ 500 MILIONŮ EUR

Share